Rôzne

OBRAZOM z námestia: Humenné si uctilo obete teroristických útokov v Paríži

Tragické udalosti z uplynulých dní vo Francúzsku nenechali chladnými ani Humenčanov, ktorí sa zišli v sobotu podvečer pred domom kultúry na pietnej spomienke.

Ilustračný obrázok k článku OBRAZOM z námestia: Humenné si uctilo obete teroristických útokov v Paríži
Zdroj: Dnes24.sk

Približne päťdesiatka Humenčanov si v sobotu uctila obete teroru minútou ticha, zapálením sviečky a kvetmi, pri ktorých nechýbali ani kresby od najmladších obyvateľov mesta znázorňujúce nesúhlas s tragickými udalosťami vo Francúzsku.

„Na sociálnej sieti mám asi 250 francúzskych priateľov. Bola som smutná z toho, čo sa stalo. V piatok 9.1. som strávila celý deň sledovaním spravodajstva mysliac na mojich priateľov a známych, ktorí žijú v Paríži," poznamenala po pietnej spomienke Agnesa Grecová z humenskej Asociácie priateľov Francúzska. Dnešná multikulturálna Európa si podľa jej názoru žiada viac tolerancie, porozumenia a vzájomného rešpektu medzi ľuďmi.

„Nielen veľké mesta, ale celá Európa sa musí spojiť proti terorizmu, ak vyhasnú zbytočne a nezmyselne ľudské životy. Mesto Humenné je veľmi blízko prepojené s Francúzskom, a to z tohto dôvodu, že sme pred dvoma rokmi nadviazali spoluprácu s francúzskym mestom Darney,“ informovala počas pietnej spomienky humenská primátorka Jana Vaľová.

Zmienené mesto na východe Francúzska je známe tým, že sa tam nachádza vojenský pamätník a múzeum, ktoré sú spojené s československou históriou.

Obete krvavých udalostí si v sobotu podvečer uctil v centre Humenného aj zástupca židovskej komunity Juraj Levický. „Celý svet smúti za tými, ktorí boli nevinne zavraždení. Dotklo sa ma to, čo spáchali teroristi na židovských občanoch, ktorí v Paríži zahynuli, samozrejme i na ostatných, ktorí boli zavraždení rukami militantov.“

Masové zhromaždenia, ktorých účastníci si uctili pamiatku 17 obetí troch útokov radikálnych džihádistov v Paríži, sa v sobotu konali v mnohých mestách Francúzska. Podľa tamojších médií vyšlo do ulíc francúzskych miest okolo 230 000 ľudí.

Humenné si uctilo obete teroristických útokov v Paríži
8
Galéria
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM