Rôzne

Obchod na korze, jediný slovenský film ovenčený Oscarom: Jeho scenár napísal rodený Humenčan, ktorý miloval toto mesto

V pondelok 18. apríla uplynie 50 rokov od slávnostnej ceremónie odovzdávania cien americkej Akadémie filmových umení a vied, na ktorej získal Oscara slovenský film Obchod na korze (1965). Jeho scenár napísal známy humenský rodák Ladislav Grosman.

Ilustračný obrázok k článku Obchod na korze, jediný slovenský film ovenčený Oscarom: Jeho scenár napísal rodený Humenčan, ktorý miloval toto mesto
Zdroj: TASR

Tragikomický príbeh o nemožnosti kompromisu so zlom, o slabosti, strachu, nevedomosti a hlúposti ako živnej pôde pre hlásateľov násilia vznikol podľa rovnomennej novely spisovateľa Ladislava Grosmana. Filmovú podobu mu dali režiséri Ján Kadár a Elmar Klos, v hlavných úlohách zažiarili Jozef Kroner a Ida Kamińska. Drámu z obdobia vojnovej Slovenskej republiky a arizácie židovského majetku ocenili Cenou Akadémie za najlepší cudzojazyčný film v roku 1966.

Na pozadí druhej svetovej vojny

Obchod na korze (anglicky The Shop on Main Street) bol prvým a dodnes ostáva jediným slovenským filmom oceneným najprestížnejšou filmovou cenou. Scenár k snímke napísal podľa svojej novely prozaik a scenárista Ladislav Grosman. Témou diela je Slovensko a holokaust na pozadí druhej svetovej vojny, základným motívom dilema hlavného hrdinu, jednoduchého človeka stolára Tóna Brtka, či dokáže odporovať zlu stelesnenému protižidovskými zákonmi a ich fašistickými vykonávateľmi. Brtkov švagor je vysokopostavený veliteľ Hlinkovej gardy, a tak ho nielen že ochráni od odvedenia na front, ale mu aj vybaví arizačný dekrét na malý obchod v meste, ktorý pod nátlakom svojej ženy prijme. Arizátor Brtko v podaní legendárneho Jozefa Kronera prichádza do skrachovanej galantérie a spočiatku sa z nej snaží vytvoriť prosperujúci obchod. Postupom času si Tóno nachádza cestu k pôvodnej majiteľke galantérie, zanedbanej židovskej babičke Rozálii Lautmannovej (Ida Kamińska), ktorá sa o neho stará ako o vlastného syna a on jej zo všetkých síl pomáha. Situácia sa dramaticky mení, keď do mesta prichádza predvolanie vyzývajúce obyvateľov židovského pôvodu k dostaveniu sa na transport.

Od začiatku cítili výnimočnosť filmu

Zaslúženej slávy sa dráma dočkala až po roku 1989. V marci 2006 si na nakrúcanie zaspomínal herec František Zvarík: „Od začiatku sme cítili, že tento film bude niečím výnimočný, jednoducho, že bude dobrý. Ale na žiadne ceny sme ani len nepomysleli,“ povedal vtedy. Slávnostnej ceremónie 38. odovzdávania Oscarov sa zúčastnili iba režiséri snímky, herci sa o udelení ceny dozvedeli v deň zisku zlatej sošky. Obchod na korze má na konte i jednu nepremenenú nomináciu na Cenu Akadémie, a to pre herečku Idu Kamińskú, ktorá bola za svoj výkon nominovaná na Najlepšiu herečku v hlavnej úlohe, avšak nezvyčajne o rok neskôr (1967).

Natočený v našom kraji

Konkrétne v mestečku Sabinov. Príbeh sa v ňom natáčal i odohrával. V júni 2006 tam slávnostne otvorili expozíciu kultúrneho centra s exponátmi z nakrúcania filmu, z ktorých mnohé darovali občania mesta. Je medzi nimi aj kópia sošky Oscara od manželky scenáristu. Pôvodný obchod bol zrekonštruovaný a nakrúcanie pripomína i pamätná tabuľa.

Dráma Obchod na korze bola zaradená do rebríčka „1001 filmov, ktoré by ste mali vidieť pred smrťou“, zostavenom filmovým kritikom a producentom Stevenom Schneiderom.

Kto bol Ladislav Grosman?

Narodil sa v roku 1921 v Humennom, kde ukončil ľudovú školu. Gymnázium vyštudoval v Michalovciach, neskôr opäť pôsobil aj v Humennom ako robotník v tehelni. Počas druhej svetovej vojny bol prenasledovaný pre svoj židovský pôvod a internovaný v pracovnom tábore. Po vojne vyštudoval dve vysoké školy, pracoval v Prahe ako redaktor a neskôr ako scenárista. V roku 1968 odhádza do Izreaela, kde v roku 1981 zomrel.

Edita Grosmanová manželka Ladislava Grosmana o svojom manželovi povedala: „Môj manžel vždy bol a navždy zostal Humenčanom, nikdy sa tým netajil, miloval toto mesto a zomrel s láskou k nemu. Rád sa tu vracal, či už žil v Prahe alebo Izraeli.“

foto: soška Oscara v pamätnej izbe slávneho slovenského herca Jozefa Kronera

zdroje: csfd.cz, oscars.org, Osobnosti Humenného a okolia, Wikipédia

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM