Rôzne

O všetkých vie len málokto: 6 jaskýň, ktoré nájdete v blízkom okolí Humenného

Nadšenci prírody si v okolí Humenného rozhodne vedia prísť na svoje. Mnoho krás a mnoho úkazov je k videniu v okolitých kopcoch. Výnimkou nie sú ani jaskyne. Počuli ste už o Medvedej diere či Veľkej Artajame?

Ilustračný obrázok k článku O všetkých vie len málokto: 6 jaskýň, ktoré nájdete v blízkom okolí Humenného
Zdroj: TASR

Jaskyne. Pre chiroptofóbikov (fóbia z netopierov) možno odstrašujúce miesta. Pre mnohých ostatných však fascinujúce diela prírody.

Mnohostránový mestský dokument – Plán hospodárskeho a sociálneho rozvoja mesta Humenné prináša okrem iného zaujímavý prehľad známych jaskýň v okolí. Teda, známych ako známych… Väčšina Humenčanov zaiste všetky na vlastné oči nevidela a o niektorých ste možno ešte ani nepočuli.

Medvedia diera – vyhlásená prírodná pamiatka v roku 1995. Nachádza sa pod vrchom Pľuštie.

Dúpna jaskyňa – prírodná jaskyňa vyhlásená v roku 1995. Je 35 metrov dlhá a nachádza sa v NPR Humenský Sokol. Je významná z historického hľadiska. V stredoveku a ranom novoveku na mieste pravidelne táborili zbojnícke bandy a počas vojen (vrátane druhej svetovej) ju využívali aj obyvatelia Jasenova.

Jasenovská hradná jaskyňa – prírodná pamiatka vyhlásená v roku 1995. 30 metrov dlhá jaskyňa sa nachádza v lokalite Jasenovského hradu. Z historického hľadiska povestná dielňou na falšovanie mincí.

Brekovská jaskyňa – novoobjavená jaskyňa pri Brekove. Jaskyňu tvorí komplex chodieb a dómov. Dĺžka jaskyne je 200 metrov a hĺbka jaskyne je 20 metrov. Má znaky typickej krasovej jaskyne so sinitrovou výzdobou.

Veľká Artajama – prírodná pamiatka, predstavuje ojedinelý priepasťový jaskynný útvar vo vápencoch Humenských vrchov mimo typických krasových oblastí Slovenska, s charakteris­tickými znakmi krasových jaskýň.

Malá Artajama – smerom na juhovýchod od Veľkej Artajamy sa nachádza malý jaskynný otvor. Vo vnútri sú ešte zbytky poškodenej jaskynnej výzdoby. Je čiastočne zničená ťažbou v lome.

foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM