Rôzne

Nový rebríček transparentnosti miest: Humenné o vlások ušlo poslednej TOP 10!

V Transparency International Slovensko sa po dvoch rokoch rozhodli znovu zhodnotiť transparentnosť v sto najväčších slovenských mestách, medzi ktorými nechýba ani Humenné. Ako v rebríčku dopadlo naše mesto?

Ilustračný obrázok k článku Nový rebríček transparentnosti miest: Humenné o vlások ušlo poslednej TOP 10!
Zdroj: Dnes24.sk

Transparency International sa bližšie pozrelo na to, nakoľko je podľa nich vedenie samospráv miest a obcí naklonené otvorenosti a transparentnosti voči svojim obyvateľom. „Rebríček je založený na hodnotení poskytovania informácií obcami na ich weboch a cez infožiadosti, ako aj rozsahu nimi zavedených protikorupčných mechanizmov,“ informuje Transparency International.

V tomto rebríčku sto miest najlepšie dopadli Martin (so 72 % transparentnosti), Prievidza (71 %) a Rožňava (70 %). Naopak, najhoršie sa umiestnili Sabinov (23 %), Štúrovo (25 %) a Veľký Krtíš (28 %).

Humenné sa umiestnilo až na 90. mieste s 34 % transparentnosti. Dostalo celkovú známku D. Pred dvomi rokmi skončilo Humenné na 46. mieste, s 50 % a známkou C+.

Podľa Transparency International sa mestá na Slovensku vo všeobecnosti v niečom zlepšili, no stále je veľa nedostatkov. „Teší nás, že aspoň audiozáznamy zo zastupiteľstiev už má 41 miest, trikrát toľko ako v roku 2010. Podobne narástla aj početnosť etických kódexov. Na druhej strane dokumenty o prijímaní zamestnancov stále zverejňuje len 5% miest. O dva roky zmeriame mestá opäť. Veríme, že aj tento rebríček motivuje mnohé k zlepšeniu,“ ohodnotili ľudia z Transparency International situáciu v slovenských mestách.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM