Rôzne

Nové domy na Podskalke na pretrase: Úrad splnomocnenca nie je spokojný s priebehom ich výstavby

Nespokojnosť s priebehom projektu svojpomocnej výstavby troch rodinných domov v humenskej osade Podskalka, vyjadril v týchto dňoch Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity (ÚSVPRK).

Ilustračný obrázok k článku Nové domy na Podskalke na pretrase: Úrad splnomocnenca nie je spokojný s priebehom ich výstavby
Zdroj: Dnes24.sk

ÚSVPRK tvrdí, že základnú projektovú filozofiu postavenú na „svojpomocnosti“ naplnila samospráva, podľa predbežného zhodnotenia úradom, iba čiastočne.

Úrad zrealizoval v decembri na Podskalke kontrolu. Práve na základe nej predbežne zhodnotil, že mesto Humenné len čiastočne naplnilo pôvodne zamýšľanú filozofiu projektu, a to aby sa na výstavbe podieľali poberatelia sociálnych dávok a dlhodobo nezamestnaní Rómovia. Mesto totiž zverilo podstatnú časť stavebných prác do rúk externej firme.

„Podľa informácií z kontroly, ktoré poskytlo Úradu splnomocnenca mesto Humenné, výstavba sa realizovala prostredníctvom vysúťaženej firmy a žiakov SOU z Humenného, časť prác zabezpečovali mestské firmy, čiastočne na stavbách participovali aj občania rómskej komunity,“ informovala Michaela Paulenová z tlačového odboru Ministerstva vnútra SR (MV SR).

Úradu sa teda nepáči slabá participácia obyvateľov Podskalky na zmienenom projekte. Zámerom svojpomocnej výstavby domov je, aby sa u Rómov naštartovala ochota zmeny ich doterajšieho životného štýlu a aby sa osobne podieľali na zlepšení podmienok, v ktorých žijú.

„Zapojením Rómov do výstavby sme chceli zároveň vytvoriť príklad pre ostatných, aby spoznali výhody budovania domov v súlade so stavebným zákonom. Sme presvedčení o tom, že tak ako Rómovia zvládli výstavbu vo Veľkej Lomnici a v Breznici, tak by zvládli vykonávanie stavebných prác pod stavebným dohľadom aj Rómovia z Podskalky – Humenné,“ podotkla Paulenová.

Realizáciu stavby v réžii odbornej firmy samospráva obhajuje s ohľadom na bezpečnosť, ako aj potrebu profesionálneho zvládnutia prác na stavenisku. „Viete si predstaviť, aby niekto urobil krov, prípadne inštaloval elektrinu bez toho, aby bol odborníkom v tejto oblasti?“ pýtala sa humenská primátorka Jana Vaľová (Smer-SD) poslancov, ktorí kritizovali priebeh projektu na poslednom zasadnutí Mestského zastupiteľstva. „Ja si nezoberiem na triko, ani nikto na tomto úrade, aby sa stal úraz na stavbe,“ zdôraznila.

„Odborné práce, ako sú položenie inžinierskych sietí, vybudovanie základových a nosných konštrukcií, toto musí zabezpečiť odborná stavebná firma, ktorá mimo toho, že dodržiava bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci, dodržiava aj stavebné technické normy platné v tomto štáte,“ doplnil jej slová prednosta Mestského úradu Ondrej Bartko.

Vaľová dodala, že v nasledujúcom období prizvú k spolupráci ďalších obyvateľov Podskalky. „Urobila sa zatiaľ len hrubá stavba, krov, veci, ktoré sú technologicky dôležité. Na ďalších prácach budú participovať aj samotní občania, ktorí budú v domoch bývať. To znamená, že môžu asistovať pri prácach, ktoré nie sú tak zložité a pri nejakých úpravách.“ O budúcich nájomníkoch domov rozhodne podľa jej slov v blízkom čase Rómska rada.

Rozpočet mesta na spomínanú stavebnú akciu predstavuje sumu prevyšujúcu 74 500 eur, pričom 43 000 eur z tejto hodnoty tvorí štátna dotácia.

„Otázku súladu realizovaného projektu Svojpomocná výstavba s Výzvou na podporu sociálnych a kultúrnych potrieb a riešenia mimoriadne nepriaznivej situácie rómskych komunít na rok 2013, a zmluvou uzavretou medzi MV SR a mestom Humenné, posudzujú právnici. Po právnej analýze budeme môcť poskytnúť stanovisko, či budeme žiadať vrátenie dotácie, a či je výstavba hrubých stavieb realizovaná súkromnou firmou v rozpore s podmienkami poskytnutia dotácie alebo nie,“ uzavrela Paulenová.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM