Správy

Nová turistická destinácia: V Prešovskom kraji sprístupnia desaťročia nedostupnú oblasť

Od 1. apríla prejde pod správu NP Poloniny v rámci reformy národných parkov od Lesopoľnohospodárskeho majetku (LPM) Ulič aj bývalý takzvaný "ministerský", v súčasnosti režijný revír.

Ilustračný obrázok k článku Nová turistická destinácia: V Prešovskom kraji sprístupnia desaťročia nedostupnú oblasť
Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Verejnosti desaťročia nedostupný objekt „Grófske chyžky“ nad obcou Nová Sedlica na území Národného parku (NP) Poloniny, od obdobia socializmu využívaný politikmi či vysokými funkcionármi na poľovačky, sprístupnia v tohtoročnej letnej sezóne širokej verejnosti.

Nová atrakcia

Správa NP Poloniny verí, že sa oblasť stane obľúbenou turistickou destináciou. „Lokalita sa nachádza vo veľmi atraktívnej doline Zbojského potoka od obce Nová Sedlica po Jarabú skalu, samotný ‚ministerský‘ areál pozostáva z poľovníckej chaty, rybníka Na Mlákach a lúky Medovej baby s včelínom,“ povedal riaditeľ Správy NP Poloniny Miroslav Buraľ s tým, že jej sprístupnenie verejnosti je „úplne prvou vecou“, ktorú ochranári urobia.

Ako ozrejmil, oblasť poľovačiek bola v minulosti natoľko utajovaná, že odtiaľ koncom 20. storočia odklonili turistický chodník. Sprístupnením lokality sa turistom podľa Buraľa zatraktívni výstup k najkrajšej vyhliadke na území Polonín z vrcholu Rjaba skala.

Terajšia takzvaná „ministerská“ chata sa nachádza na mieste, kde prvú poľovnícku chatu dala postaviť v roku 1908 grófka Leopoldina Szerenyova z Moravy. „Málokto vie, že na terajšej chate sa nachádza stôl ‚Skazka‘, na ktorom je dookola vyrezávaný rozprávkový príbeh lesného medveďa. Dal ho vyrezať nestor ochrany prírody v Poloninách a zároveň lesník Miroslav Poliščuk,“ doplnil Buraľ s tým, že tento stôl je súčasťou interiéru už 70 rokov.

Ďalšie objekty

Sprístupňovanie takýchto atraktívnych miest vníma Buraľ ako jedno z pozitív transformácie NP. V rámci delimitácie majetku od LPM Ulič a Lesov SR prejde od 1. apríla pod Správu NP Poloniny spolu takmer 8 200 hektárov lesa a s nimi desať objektov. „Väčšinou sú to poľovnícke chaty, ktoré sa nachádzajú na lesnom pôdnom fonde. Tie budú pod našou správou využívané ako terénne a výskumne stanice, pre strážnu činnosť a pre verejnosť v rámci rozvoja mäkkého cestovného ruchu v regióne,“ vysvetlil.

Spolu 23 zamestnancov, ktoré Správa NP Poloniny preberie od LMP Ulič, bude podľa Buraľových slov pracovať najmä na systematickej starostlivosti o lesné ekosystémy a časť z nich i na „Grófskych chyžkách“ poskytovaním širších turistických služieb, a tiež na údržbe turistických a náučných chodníkov.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM