Rôzne

Najkrajšie bolo u nás na Dušičky v roku 2009: Toľkoto stupňov namerali v Kamenici

V celoslovenskom merítku bolo za posledných viac ako 60 rokov najkrajšie dušičkové počasie v roku 1999, na východe to bolo o 10 rokov neskôr, v roku 2009.

Ilustračný obrázok k článku Najkrajšie bolo u nás na Dušičky v roku 2009: Toľkoto stupňov namerali v Kamenici
Zdroj: TASR

Za posledných viac ako 60 rokov bolo na Slovensku na Dušičky najkrajšie a najteplejšie v roku 1999, keď teplota pri slnečnom počasí dosiahla v Hurbanove až 18,3 a v Bratislave 16,5 stupňa Celzia. Poukazujúc na prehľad počasia na začiatku novembra v období rokov 1951 až 2013 to uviedli odborníci zo Slovenského hydrometeorolo­gického ústavu (SHMÚ).

Na východe boli podľa nich najkrajšie dušičkové sviatky v roku 2009, keď slnečný svit podľa meraní meteorologickej stanice v Košiciach trval takmer desať hodín a v Kamenici nad Cirochou 7 a pol hodiny. Maximálna teplota vzduchu vtedy dosiahla v Košiciach 6,4 a v Kamenici 7,8 stup­ňa Celzia.

Priemerné denné teploty vzduchu sa doteraz počas týchto sviatkov pohybovali na vybraných meteorologických staniciach v rozmedzí od –8 stupňov, čo je minimum namerané v roku 1973 v Oravskej Lesnej, do 15,1 stupňa Celzia v Bratislave v roku 1970. Priemerná denná teplota sa na západe Slovenska v sledovanom období pohybovala okolo siedmich stupňov, na východe Slovenska to bolo okolo 6 stupňov.

Na tohtoročné „dušičky“ SHMÚ predpovedá prevažne zamračené počasie nízkou oblačnosťou a hmlisto. Ojedinele mrholenie. Na horách a cez deň ojedinele aj v nižších polohách má byť slnečno. Denná teplota sa má pohybovať od 4 do 9 stupňov, pri slnečnom počasí okolo 12 stupňov.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM