Rôzne

Na Zemplíne pozorujeme čoraz viac bobrov: Tu je dôvod, prečo sa im v našich končinách tak darí!

Pri vodných plochách na území Zemplína je v posledných rokoch čoraz častejšie viditeľný bobor. Nasťahoval sa prekvapivo aj do lokalít, kde ho v minulosti nevídali. Príkladom je jazero Morské oko.

Ilustračný obrázok k článku Na Zemplíne pozorujeme čoraz viac bobrov: Tu je dôvod, prečo sa im v našich končinách tak darí!
Zdroj: TASR

„Bobor je tu zrejme už dve sezóny, nemá tu však extra dobré podmienky pre život. Podložie jazera je kamenisté, blízkosti nie je lúčny porast, ktorý by v lete spásal, no ako vidieť na ohryzoch miestnych bukov, neodrádza ho ani ich tvrdé drevo,“ informuje o výskyte bobra na Morskom oku zoológ Tibor Vongrey zo Zemplínskeho múzea v Michalovciach.

Populácia bobrov na Zemplíne je v posledných rokoch na vzostupe, čo potvrdila zoologička Zuzana Argalášová z Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat. Pred pár rokmi bola podľa nej rarita vidieť bobra na našom území, dnes tu je viacero bobrích rodín.

„Raritou je podľa zoológov tiež výskyt spomínaného zvieraťa pri východoslovenskom jazere.“

„Bobor na Morskom oku vyvracia všetky teórie, ktoré hovoria o tom, že obľubuje najmä mäkké ohryzové dreviny. Už druhý rok si vyberá tamojšie najväčšie buky,“ podčiarkuje Argalášová.

Bobrom sa teda na Zemplíne v posledných rokoch darí.„Súvisí to s tým, že nemajú pri súčasnej skladbe fauny na Slovensku prirodzeného predátora a takisto, že im do potravnej bázy nezasahuje žiaden iný živočíšny druh. Jedinou výnimkou je len ondatra pižmová,“ vysvetľuje zoologička. Bobor známy silnými zubami je na Slovensku celoročne chránený živočíšny druh a škody ním spôsobené hradí štát. Na území Zemplína zatiaľ veľké škody nenapáchal, aj keď sú známe prípady, že nepohrdol ani tamojšími ovocnými drevinami. Niektorí preto obaľujú kmene pletivom, iní skúšajú natierať stromy ovocinárskym voskom. Predpokladajú, že bobrom nebude chutiť.

Spoločenská hodnota tohto zvieraťa sa pohybuje na úrovni približne 1000 eur. Bobry sa zdržiavajú pri vodných tokoch a aktívne sú najmä v noci. Cez deň vychádzajú zo svojej skrýše iba vtedy, ak sa cítia v bezpečí. Aktívne sú počas celého roka, do zimného spánku neupadajú a pomerne často navštevujú okolie svojho teritória.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM