Správy

Na skládke by mohlo skončiť o 500 ton odpadu menej. Stačí poctivo zbierať bioodpad

Zberom kuchynského odpadu mesto ušetrí financie za skládkovanie. Môže to viesť aj k nižším poplatkom za odpad.

Ilustračný obrázok k článku Na skládke by mohlo skončiť o 500 ton odpadu menej. Stačí poctivo zbierať bioodpad
Zdroj: TASR

Zavedením zberu biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu (BRKO) na celom území mesta Humenné by mohlo na skládke komunálneho odpadu skončiť v roku 2022 najmenej o 500 ton odpadu menej.

Dvesto ton

Myslí si to riaditeľ humenských technických služieb Milan Kuruc na základe zhodnotenia pilotného roku separácie BRKO na Sídlisku III. „Z tohto sídliska sme v roku 2021 vyexpedovali na zhodnotenie 205 ton kuchynského odpadu. O toľko ton išlo menej odpadu na skládku, a to je veľmi dobré číslo,“ skonštatoval s tým, že vo finančnom vyjadrení predstavuje zhodnotenie BRKO v sninskej kompostárni oproti uloženiu na skládke úsporu približne 3 000 eur.

Množstvo zozbieraného BRKO pochádza približne od 2200 domácností, od januára 2022 však už môže BRKO triediť všetkých viac ako 9 100 humenských domácností.

Nižšie poplatky?

Ak by k zberu kuchynského odpadu pristupovali všetci Humenčania rovnako ako obyvatelia Sídliska III a miera separovateľnosti komunálneho odpadu by vzrástla nad 50 percent, podľa Kuruca by sa v budúcom roku mohli znížiť poplatky za odvoz a likvidáciu odpadu o päť až šesť eur na obyvateľa.

„Finančná stránka je jedna vec, druhá je životné prostredie. Práve z kuchynského, respektíve bioodpadu vznikajú na skládkach nebezpečné plyny, a to spôsobuje vážne znečisťovanie životného prostredia,“ pripomenul.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM