Tlačové správy

Marek (28) bol vojakom, chcel slúžiť vlasti: Teraz musí bojovať o svoj vlastný život, pomôžme mu!

Marek Kelčák (28) z Kamenice nad Cirochou bol smelým a zároveň odvážnym mladým mužom, ktorý šiel za svojím snom a stal sa profesionálnym vojakom. Pôsobil pritom aj v nebezpečnom Afganistane. Nástraha na neho číhala však len pol kilometra od jeho domu a jediný okamih všetko zmenil...

Ilustračný obrázok k článku Marek (28) bol vojakom, chcel slúžiť vlasti: Teraz musí bojovať o svoj vlastný život, pomôžme mu!
Zdroj: Dnes24.sk

Profesionálnym vojakom sa Marek stal v roku 2006 a v roku 2010 odišiel na šesť mesiacov na misiu do Afganistanu. Písal sa však dátum 28. október 2011 a namiesto služby vlasti, prišiel Marekov boj o vlastný život, ktorý visel na vlásku. „Sadol si ku kamarátovi do auta, mali namierené do Humenného. O chvíľu už bolo počuť sirény… Vedeli sme, že sa niečo stalo na ceste medzi Kamenicou a Hažínom,“ spomínajú na hrozné chvíle Marekovi rodičia.

Došlo k dopravnej nehode, ktorej vinníkom bol podľa policajného vyšetrovania vodič idúci oproti nim a príčinou jeho riskantné predbiehanie, po ktorom došlo k zrážke dvoch iných áut. Dostal dva roky, podmienečne… Najťažšie zranenia pri nehode utrpel práve Marek. Podstúpil náročnú operáciu a zhruba po 6 mesiacoch ho pustili domov. Už to však nebol ten istý Marek, ale mladík v bdelej kóme… Život sa od základov zákonite zmenil aj pre jeho rodičov, ktorí sú pri ňom vo dne v noci. Hreje ich jeho úsmev, stisk ruky, no Marek nehovorí, ani nechodí.

Len pár dní po tom, čo si ho zobrali domov, začal mať navyše problémy s dýchaním a musel podstúpiť tracheostómiu. A práve chirurgický zákrok, pri ktorom mu do dýchacích ciest zaviedli kanylu, je prekážkou v tom, aby mohol Marek podstúpiť rehabilitáciu v Kováčovej. Marekovi rodičia pritom práve v komplexnej rehabilitácii majú nádej, že by jeho zdravotný stav mohla zlepšiť. „Potrebnú rehabilitáciu by mohol podstúpiť najbližšie od nás v Nemecku, tam by to bolo možné aj s kanylou. Poisťovňa to nám to však nepreplatí…,“ zúfajú Marekovi rodičia.

Vytúžená rehabilitácia, ale aj mimoriadne nákladná starostlivosť viedla k rozhodnutiu Marekových najbližších vytvoriť Občianske združenie Kelci. V tomto období môžete Marekovi výrazne pomôcť, stačí, ak nenecháte prepadnúť 2% svojich daní a venujete mu ich. Prispieť môžte aj vkladom na účet občianskeho združenia SK54090000000­05066184095. Viac info v prípade záujmu pomôcť nájdete aj TU.

Marek (28) bol vojakom, chcel slúžiť vlasti: Teraz musí bojovať o svoj život :(
6
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM