Rôzne

KVH Beskydy obnovil ďalší vojnový cintorín: Pietne miesto už považovali za zaniknuté!

Klub vojenskej histórie (KVH) Beskydy má za sebou ďalšiu úspešnú obnovu vojnového cintorína z prvej svetovej vojny.

Ilustračný obrázok k článku KVH Beskydy obnovil ďalší vojnový cintorín: Pietne miesto už považovali za zaniknuté!
Zdroj: TASR

Ten sa nachádza neďaleko obce Zbojné v okrese Medzilaborce. Pracovali na ňom počas dvoch rokov dobrovoľníci zo Slovenska, Českej republiky, Maďarska a Poľska. V piatok ho slávnostne posvätili.

Pomohli pamätníci

Ešte pred desiatimi rokmi, keď občianske združenie pripravovalo publikáciu Mementá prvej svetovej vojny, ktorá mapovala vojnové cintoríny v okrese Medzilaborce, považovali pietne miesto pri obci Zbojné za zaniknuté. „Nevedeli sme nájsť ani pamätníka, ktorý by nám na základe archívnych dokumentov alebo spomienok dokázal identifikovať miesto, kde sa tento cintorín nachádza,“ vysvetlil Martin Drobňák z KVH Beskydy. Neskôr, pri prácach na obnove pietnych miest v okolitých obciach Výrava a Svetlice, narazili na ľudí, ktorí si cintorín pamätali z detských čias.

Radia ho medzi najkrajšie

Po tom, ako ho v roku 2014 lokalizovali, začali najprv s čistením od náletových drevín, neskôr sa pustili aj do samotnej obnovy. Cintorín má podľa Drobňáka zaujímavú architektonickú podobu, jeho pôdorys má tvar poloblúka. „Radí sa medzi jeden z najkrajších, minimálne na severovýchode Slovenska. Zistili sme, že autorom projektu bol známy maďarský architekt Jozef Lamping, ktorý v čase prvej svetovej vojny slúžil v rakúsko-uhorskej armáde a jeho úlohou bolo práve navrhovať a realizovať vojnové cintoríny najmä v priestore Karpát. Jeho potomkovia dodnes žijú a poskytli nám niektoré materiály, čím sa doplnila skladačka k tomuto pietnemu miestu,“ spomenul. Pochovaných je na ňom približne 100 vojakov, pravdepodobne všetkých troch tam bojujúcich armád.

Veľká výzva

Obnovu realizoval KVH Beskydy v spolupráci s obcou Zbojné a s podporou rakúskej organizácie Čierny kríž a nadácií J&T a Pontis. „Najväčšou výzvou teraz je získať mená vojakov, ktorí tam sú pochovaní. Na základe materiálov, ktoré sa nachádzali v slovenských archívoch, sme ich vedeli identifikovať len veľmi málo,“ uviedol Drobňák s tým, že v budúcnosti chcú popracovať aj na zveľadení okolia cintorína. „Plánujeme tam osadiť informačný panel či lavičku. Posviackou starostlivosť o toto pietne miesto zďaleka nekončí,“ uzavrel.

Klub vojenskej histórie Beskydy pôsobí od roku 2004. Aktívnej obnove vojnových cintorínov z čias prvej svetovej vojny sa venuje približne sedem rokov. Zrekonštruovať sa im už odvtedy podarilo viac ako desať takýchto pietnych miest. Posledné dva roky sa snažia viac zapájať aj do rozvoja turizmu v regióne.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM