Rôzne

Kliešte sa už prebudili: LOKALITY v okrese Humenné, kde môžete natrafiť na nakazených parazitov!

Treba si na ne dať pozor. Reč je o kliešťoch. A pozrite si aj to, kde v okrese Humenné sú prírodné ohniská kliešťovej encefalitídy.

Ilustračný obrázok k článku Kliešte sa už prebudili: LOKALITY v okrese Humenné, kde môžete natrafiť na nakazených parazitov!
Zdroj: TASR

Láka vás už jarné počasie do prírody? Nepodceňte v tom prípade svoju ostražitosť a v tejto súvislosti vám môžu byť nápomocné aj nasledujúce riadky o parazitoch menom kliešť.

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR) informoval, že výskyt klieštov zaznamenali tento rok rekordne skoro a to už vo februári.

Kde striehnu?

„Vyskytujú sa v trávnatých porastoch s výškou od dvadsať centimetrov do jedného metra, v záhradách, v parkoch i v lesoch, ale v posledných rokoch v dôsledku klimatických zmien sa dostávajú aj do vyšších zemepisných polôh, až do nadmorskej výšky nad 1000 metrov,“ upozornili odborní pracovníci ÚVZ SR s tým, že kliešte striehnu na koncoch listov, na steblách tráv alebo na vetvičkách prízemných kríkov.

„Infikované kliešte prenášajú nepríjemné ochorenia, najmä lymskú boreliózu a kliešťovú encefalitídu,“ dvíhajú varovný prst odborníci.

Ohniská v okrese Humenné

V súvislosti s druhým menovaným ochorením zverejnil ÚVZ SR aj zoznam prírodných ohnísk kliešťovej encefalitídy na Slovensku. A nachádzajú sa v ňom aj lokality v našom okrese. Kde si teda treba dať v Humenskom okrese zvýšený pozor?

  • v katastri mesta Humenné
  • v katastri obce Brekov
  • v katastri obce Hudcovce

Ako ho dostať z tela?

Odborní pracovníci ÚVZ SR poskytli aj postup, ako správne vybrať kliešťa prisatého na tele. „Prisatého kliešťa odstraňujte pinzetou, ktorú pritlačte čo najbližšie ku koži. Vyťahujte ho pomaly, kývavým pohybom bez točenia. Najdôležitejšie je nepoškodiť a nerozmliaždiť kliešťa. Treba vybrať celé telo aj s hlavičkou. Ak nie je poruke dezinfekčný prostriedok z lekárne (lieh, jódová tinktúra) použite prípravok s obsahom alkoholu,“ uviedli a doplnili, že ak sa nepodarí odstrániť kliešťa celého, je vhodné vyhľadať zdravotnícku pomoc.

Sledujte nás aj na našom Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Humenného a okolia.

Foto: ilustračné

A keď sme už pri prírode, pozrite si zaujímavé video týkajúce sa Rajeckej doliny.

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM