Humenský zámok ukrýva aj unikátnu zbierku portrétov: Zoznámte sa s týmto...
Vihorlatské múzeum v Humennom spravuje viac než 140 000 zbierkových predmetov, vrátane unikátnej zbierky portrétov nachádzajúcej sa v umelecko-historickej expozícii.

V roku 1987 získalo Vihorlatské múzeum v Humennom portrét grófky Františky Andrássy-Hablawetz, na plátne s rozmermi 92×190 centimetrov a v bohato zdobenom pozlátenom ráme. Jeho autorom je mníchovský maliar Gabriel Schachinger.
„Františka Andrássy-Hablawetz (1839 −1902) pochádzala z neurodzeného rodu českej hudobníckej rodiny. Jej vstup do pôsobenia jednej z najvýznamnejších uhorských aristokratických dynastií nesie v sebe symbolický obraz spoločenských premien z konca 19. storočia,“ priblížila Jana Fedičová z Vihorlatského múzea.
Ako vysvetlila, s prvorodeným synom gemerského a šarišského župana grófa Juraja IV. Andrássyho − Dionýzom, sa proti vôli andrássyovskej dynastie tajne zosobášili v talianskej Pise. „Manželia žili vo Viedni odlúčení od rodiny. Z dedenia majetku vylúčený Dionýz sa s Františkou vrátil k rodine až po smrti otca a brata ako jediný dedič rodového majetku,“ uviedla Fedičová.
Do Uhorska podľa jej slov smerovali bezdetní manželia svoju charitatívnu činnosť a významnou mierou prispeli k zlepšeniu vtedajšej sociálnej situácie obyvateľstva. „Pomáhali sirotám, vdovám, starým a chudobným,“ poznamenala.
Grófka Františka Andrássy-Hablawetz zomrela ako 63-ročná vo Viedni. Pamiatku milovanej manželky zvečnil Dionýz v podobe pietneho mauzolea v Krásnohorskom Podhradí. „Na druhé výročie úmrtia Františky boli grófkine telesné pozostatky prevezené z Mníchova a s veľkou slávou uložené do mauzólea. V roku 1913 k nim boli uložené aj telesné pozostatky Dionýza Andrássyho,“ dodala Jana Fedičová.
Sledujte nás aj na našom Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Humenného a okolia.

Hl. foto: ilustračné