Rôzne

Humenné má nové partnerské mesto: Stalo sa ním dovolenkové stredisko na pobreží Jadranu

Je to oficiálne. Humenné má nové partnerské mesto. Nachádza sa v Chorvátsku, má necelých 50 tisíc obyvateľov a je vyhľadávaným turistickým strediskom, podľa mnohých je jedným z najkrajších na východnom pobreží Jadranu.

Ilustračný obrázok k článku Humenné má nové partnerské mesto: Stalo sa ním dovolenkové stredisko na pobreží Jadranu
Foto: Tomáš Šuhajda / Zdroj: Dnes24.sk

Novým partnerský mestom Humenného sa stal v uplynulých dňoch chorvátsky Šibenik, po tom, čo zmluvu o partnerskej spolupráci podpísali predstavitelia oboch samospráv, tamojší primátor Željko Burič a humenská primátora Jana Vaľová.

Slávnostný akt sa uskutočnil v Šibeniku v pevnosti sv. Michala a predchádzal mu kultúrny program a prezentácia oboch miest prostredníctvom krátkych videofilmov.

Slovenské i chorvátske mesto spolupracovali už pred podpisom zmluvy.„Detský folklórny súbor Chemloňáčik sa zúčastnil v Šibeniku medzinárodného festivalu,“ informoval Kamil Kobák z Mestského úradu v Humennom.

Dodal, že partneri chcú spoluprácu na poli kultúry rozšíriť o ďalšie oblasti – školstvo, turizmus a šport. Víziou je aj vzájomná súčinnosť pri projektoch Európskej únie, investíciách či podpore ekonomických vzťahov medzi oboma mestami.

Šibenik je v poradí deviatym cezhraničným partnerom mesta Humenné. K ďalším patria poľské mestá Sanok, Jaroslaw a Przemysl, ukrajinský Perečín a Mukačevo, maďarská Mátészalka, český Třebíč a francúzske mesto Darney.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM