Rôzne

Humenčania zverejnili krátky film: Dosiahol už tisíce zhliadnutí, ROZHOVOR

Otvor. Takýto názov nesie film z dielne mladých Humenčanov, ktorý nedávno uzrel svetlo sveta a má už cez 12 tisíc zhliadnutí. Prinášame vám rozhovor s jeho autormi.

Ilustračný obrázok k článku Humenčania zverejnili krátky film: Dosiahol už tisíce zhliadnutí, ROZHOVOR
Zdroj: Dominik Kopec

„Dievča miluje chlapca. Jednoduchá rovnica a predsa nie tak celkom. Krátky film Otvor je dielo, ktoré pristupuje k tým najvážnejším témam v ľudskom živote a prevracia ich naruby. Smrť a láska sa v ňom vzájomne dotýkajú, prelínajú a strácajú svoje hranice.“ takto znie časť popisu ku krátkemu filmu Otvor, za ktorým stoja Humenčania Dominik Kopec a Nikola Čabáková, hlavnú úlohu si zahrala Dominika Štefančíková. Ešte ste ho nevideli? Prečítajte si rozhovor a pod ním nájdete aj samotný film.

Pár dní po zverejnení vášho krátkeho filmu na Youtube má už tisíce zhliadnutí. Čakali ste takéto čísla?

Dominik: Pravdupovediac sme žiadne očakávania nemali, ale keby mi niekto povedal, že za necelé 2 týždne bude mať film viac ako 12 000 videní, tak by som tomu neveril. Sme veľmi radi, že sa film dostal k toľkým ľuďom, nie len vďaka Youtube ale aj vďaka humenskému a michalovskému kinu kde nám film premietali.

Ako vlastne vznikla myšlienka natočiť tento krátky film?

Dominik: Celkom jednoducho. Myšlienku som dostal ja a preto som oslovil kamarátku Nikolu Čabákovú, ktorá sa tiež venuje videoprodukcii a fotografovaniu, či by do toho šla so mnou. Veľmi rýchlo sme sa dohodli a začali na tom pracovať.

Film na prvé pozretie zrejme len málokto pochopí. Bol to zámer?

Nikola: Určite bolo zámerom urobiť film, ktorý bude ľudí nútiť premýšľať a zdá sa, že to sa nám podarilo. Využili sme veľa poetickej reči, ktorú je potrebné dekódovať. Takže áno, je možné, že veľa ľudí film práve z tohto dôvodu nepochopí. Ale nebolo naším zámerom spraviť ho neprístupným a neschopným uchopenia. Jednoducho v ňom tie významy musíte nájsť.

Pointa je daná jasne alebo každý má odkaz filmu pochopiť po svojom?

Nikola: Pointa je daná jasne, ale ak to niekto pochopí po svojom, tak to je úplne v poriadku. Myslím, že takto funguje aj veľa pesničiek. Vo filme je predstavených niekoľko tém, ktoré sú z nášho pohľadu jasné a ľahko rozoznateľné. Ale nakoľko sa snažíme robiť umenie a nie výrobok, nemôžeme a nesmieme ľuďom nakázať, ako majú film chápať. Umenie sa interpretuje podľa vlastných prežitých skúseností. Ak by aj bola pointa jasne daná, interpretácií môže byť stále mnoho a bolo by to tak v poriadku.

Plánujete aj ďalšie podobné diela?

Dominik: Určite plánujem tvoriť ďalej, pretože ma to baví. Už ma oslovil jeden človek a dohodli sme sa na natočení ďalšieho filmu. Ak všetko pôjde podľa plánu, tak na ďalší rok by mal byť ďalší film. Nebránim sa žiadnemu nápadu a spolupráci. Nezáleží mi na tom, či video bude mať 2 minúty alebo 1 hodinu. Záleží mi na tom, aby to bolo dobré, kvalitné a aby to ľudí zaujalo.

Dominik, natáčate aj videoklipy, robíte lyrics videá, promo videá… Ktorá z týchto aktivít vás najviac baví?

Najviac ma baví, keď do tvorby môžem dať čo najviac zo seba. Ideálne – natáčanie, strih, postprodukcia. A to sa využíva pri tvorbe videoklipu alebo filmu. Pri lyrics videách využívam iba postprodukciu, čiže len prácu s počítačom.

Taktiež sa venujete urbexu. Môžete čitateľom vysvetliť, o čo ide?

Urbex by sa dalo preložiť ako preskúmavanie opustených budov. Druh týchto videí ma úspech, pretože niekedy je naozaj zaujímavé sledovať miesta s tak zvláštnou atmosférou. Ľudí to láka a o to viac ak ide o miesto, na ktoré majú sledovatelia nejaké osobné spomienky z čias, keď to tam ešte nebolo opustené.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Humenného a okolia.

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM