Krimi

Hrôza čo i len pomyslieť: Pod skupinou detí na Domaši praskol ľad!

Záchranári zasahovali v prvých troch týždňoch tohto roka pri 89 pacientoch s podchladením. Týkalo sa to aj detí z Prešovského kraja.

Ilustračný obrázok k článku Hrôza čo i len pomyslieť: Pod skupinou detí na Domaši praskol ľad!
Zdroj: TASR/Roman Hanc

Väčšina zdravotníckych zásahov smerovala k ľuďom bez domova alebo osobám, ktoré boli pod vplyvom alkoholu. „Pomoc k nim privolali okoloidúci, prípadne mestská polícia,“ priblížila hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR Alena Krčová s tým, že ľudí často našli po niekoľkých hodinách, ktoré strávili v chlade. Niektorí boli v bezvedomí, prípadne spadli a utrpeli aj rôzne typy poranení.

Medzi pacientami s podchladením bola aj skupina detí z Prešovského kraja, pod ktorou praskol ľad na Domaši.

Bez ťažkostí

„Našťastie, prevoz do nemocnice po ošetrení potrebný nebol a deti vyviazli z nepríjemného zážitku bez vážnejších zdravotných ťažkostí,“ ozrejmila hovorkyňa.

V tejto súvislosti pripomenula, že prvou pomocou pre podchladenú osobu je dať ju do tepla a vymeniť vlhké šaty za suché. Namiesto horúcich nápojov je lepšie podávať ich vlažné. Osoby s podchladením by v žiadnom prípade nemali piť alkohol.

„Ten rozširuje cievy a podchladenému tak uniknú z tela aj posledné zvyšky tepla a zhorší sa mu zdravotný stav,“ vysvetlila Krčová. Dodala, že pri vážnych zdravotných ťažkostiach je potrebné zavolať na tiesňovú linku 155.

ilustračné foto

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM