Rôzne

Čistili štôlňu ukrytú vo Vihorlatských vrchoch: Patrí k významným zimoviskám netopierov

Pracovníci Správy CHKO Vihorlat aj v tomto roku čistili štôlňu v lesnej lokalite Barlahov. Tá patrí k významným zimoviskám netopierov vo Vihorlatských vrchoch.

Ilustračný obrázok k článku Čistili štôlňu ukrytú vo Vihorlatských vrchoch: Patrí k významným zimoviskám netopierov
Zdroj: TASR

V roku 2011 vchod do štôlne zasypala zemina zo svahu a počas dvoch rokov bolo prerušené aj zimné sčítanie netopierov. O dva roky neskôr vchod do štôlne upravili a vyčistili ju od nánosov zeminy a lístia. Urobili tam tiež drevené debnenie, ktoré má zamedziť zasypávaniu vchodu a ktoré v budúcom roku plánujú obnoviť. „Zároveň sa obnovilo pravidelné zimné sčítanie na tomto zimovisku,“ informuje Správa CHKO Vihorlat na svojej oficiálnej webovej stránke.

Jej pracovníci tam každoročne kontrolujú zimujúce netopiere. Podľa doterajších mapovaní zistili päť druhov. Najpočetnejší je Rhinolophus hipposideros. Maximum 58 jedincov zaznamenali v roku 2008. Medzi ojedinelé druhy patria Myotis daubentonii, Myotis emarginatus, Myotis myotis a Plecotus auritus.

Územie CHKO Vihorlat má v súčasnosti výmeru 17 485 hektárov a rozprestiera sa v štyroch okresoch. Vihorlatské vrchy sú najvýchodnejšie slovenské vulkanické pohorie. Patria medzi najlesnatejšie na Slovensku. Až 90 percent ich územia zaberajú predovšetkým bukové a jedľovo-bukové lesy. Vihorlat je významným z hľadiska prirodzenej akumulácie vôd, preto je od roku 1987 vyhlásený za chránenú vodohospodársku oblasť.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM