Budaj zaručil, že lokalita Morského oka nebude slúžiť developerom
Maximálna právna záruka pre verejnosť, že lokalita Morského oka nebude slúžiť na developerské zámery a zostane prístupná turistom, je výsledkom rokovania ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽaNO) s aktivistami z Lesoochranárskeho zoskupenia VLK.
Rokovali o hromadnej pripomienke k návrhu vyhlásiť prírodnú rezerváciu Vihorlatský prales. Informoval o tom odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR. Najprísnejšia zóna v lokalite Morského oka sa podľa rezortu rozšíri o takmer 21 hektárov.
Rezervácia
Ukončenie procesu vyhlásenia tejto rezervácie si podľa Budaja vyžadovalo prehodnotiť pôvodný návrh, ktorý vyvolal protesty. „Pozreli sme sa znovu, aj s aktivistami lesoochranárskeho zoskupenia, na detaily návrhu a urobili sme kroky, ktoré zabránia riziku, že by sa v lokalite mohli zjaviť nejaké chaty alebo nevhodné komerčné zariadenia. Ďakujem verejnosti aj ochranárom za ich záujem o osud Morského oka a celej rezervácie. Nebolo to márne,“ skonštatoval.
Na základe výsledku rokovania by jedna z najväčších navrhovaných rezervácií Slovenska mala mať v najprísnejšej zóne takmer 1574 hektárov, čo je podľa MŽP rozšírenie oproti pôvodnému návrhu envirorezortu o 21 hektárov. Z toho 12,6 hektára tvorí vodná plocha. Zóna B, kde má platiť štvrtý stupeň ochrany, bude na rozlohe 587 hektárov.
UNESCO
Celková výmera navrhovanej rezervácie, ktorá zabezpečení právnu ochranu jedného z komponentov slovenskej časti lokality svetového dedičstva UNESCO, ostáva podľa rezortu nezmenená, a teda približne 2161 hektárov.
Otvorené ešte zostávajú niektoré otázky zámeny pozemkov. Šéf envirorezortu skonštatoval, že bude hľadať prienik k spokojnosti všetkých strán.
Morské oko láka návštevníkov cez pracovné dni okolo obedu
Morské oko prilákalo v lete tisíce turistov: Počet návštevníkov stúpol
Foto: archív