Bociany biele v našom okolí: Uhádnite obec, kde majú najviac hniezd
Bociany biele žijú v obciach a mestách na Slovensku už viac ako 150 rokov. Na život v blízkosti človeka ale doplácajú. V porovnaní rokov 1934 a 1984 klesol počet bocianov o 54 percent.

„Problémom boli zmeny v architektúre, náhrada tradičných stavebných materiálov pri stavbe domov či používanie chemických látok v poľnohospodárstve,“ vysvetľuje Anna Macková z Chránenej krajinnej oblasti Východné Karpaty (CHKO VK). Podľa jej slov má populácia bocianov od roku 1994 na Slovensku rastúcu tendenciu.
Nevyhnutné prekládky
Objemné hniezda s váhou aj do 500 kilogramov si bociany stavajú na komínoch, budovách a stĺpoch elektrických vedení v osídlenej krajine. Správa CHKO VK v rámci svojej územnej pôsobnosti eviduje a monitoruje viac ako 160 hniezd bociana bieleho.
Nárast hniezd na podporných bodoch elektrického vedenia spôsobuje celoplošne problémy v rozvode elektrického prúdu, v ochrane bociana a v nebezpečenstve úrazu spôsobenom koróziou vedenia. „Z uvedených dôvodov sa od roku 1983 pristúpilo k inštalovaniu náhradných hniezdnych podložiek na samostatné betónové stĺpy,“ uviedla Macková. Prekládky hniezd každoročne realizuje Východoslovenská distribučná spoločnosť v spolupráci s CHKO VK.
Realizované sú v zimných mesiacoch, v čase keď sú bociany mimo územia Slovenska. „Pre tohtoročnú sezónu boli prekládky vykonávané v ôsmich obciach a mestách humenského a medzilaboreckého okresu,“ informovala Macková.
Bocian čierny
Chránené vtáčie územie Laborecká vrchovina je oblasťou, kde hniezdi jedno percento populácie bociana bieleho na Slovensku. Bocian čierny je jeho plachým a skryto žijúcim príbuzným. Vyskytuje sa v zachovalých starých lesných porastoch, kde si na mohutných stromoch stavia veľké hniezda. Informácie o hniezdení bociana čierneho nie sú zverejňované. Oba druhy patria medzi chránené živočíchy.
V ktorej obci je najviac hniezd?
Na záver ešte jedna zaujímavosť. Najviac obsadených bocianích hniezd v pôsobnosti CHKO Východné Karpaty evidujú v obci Kamenica nad Cirochou – 10 hniezd.
foto: ilustračné