Tlačové správy

Bezpečnostné riziká sú podľa prieskumu BSA hlavným dôvodom prečo nepoužívať nelegálny softvér

Ako hlavný dôvod prečo nepoužívať nelegálny softvér uvádzajú používatelia počítačov bezpečnostné riziká malvéru. Medzi ich konkrétne obavy patrí napadnutie hackermi a strata dát.

Ilustračný obrázok k článku Bezpečnostné riziká sú podľa prieskumu BSA hlavným dôvodom prečo nepoužívať nelegálny softvér
Zdroj: TASR

Napriek tomu nemalo 37 % percent softvéru nainštalovaného na slovenských osobných počítačoch v roku 2013 legálnu licenciu. Toto a ďalšie zistenia, ktoré dnes vyšli v Celosvetovom softvérovom prieskume BSA , potvrdzuje potrebu účinných postupov správy softvérového majetku, obzvlášť vo firemnom prostredí.

„Väčšina ľudí netuší, čo má nainštalované na svojom počítači. To sa musí zmeniť,“ hovorí Victoria Espinel, prezidentka a CEO organizácie BSA The Software Alliance. „Existujú základné postupy, pomocou ktorých môžu manažéri a správcovia zabezpečiť, že ich spoločnosti používajú legálny softvér“

Celosvetový softvérový prieskum vykonáva pre organizáciu BSA každé dva roky spoločnosť IDC . Za minulý rok 2013 skúmala používateľov počítačov na 34 trhoch. Do prieskumu zahrnula takmer 22 000 súkromných a firemných používateľov počítačov a viac ako 2000 IT manažérov. Zo zistení štúdie vyplýva:

• V roku 2013 bola miera použitia nelegálneho softvéru na slovenských osobných počítačoch 37 percent, čo je 3-percentný pokles v porovnaní s rokom 2011. Komerčná hodnota takéhoto nelegálneho softvéru sa rovnala sume 48,7 milióna eur.
• Primárnym dôvodom, ktorý používatelia počítačov na celom svete uvádzajú v neprospech používania nelegálneho softvéru, je predchádzanie rizikám súvisiacim s malvérom. Medzi riziká spojené s nelegálnym softvérom zaradilo 64 percent používateľov na celom svete ako najväčšie riziko neoprávnený prístup zo strany hackerov a 59 percent uviedlo stratu dát.
• IT manažéri po celom svete vyjadrili pochopiteľné obavy, že nelegálny softvér môže spôsobiť škody, no menej ako polovica verí, že softvér používaný ich spoločnosťou je riadne licencovaný.
• Len 35 percent spoločností na svete používa písané pravidlá vyžadujúce používanie legálneho softvéru BSA aj na Slovensku organizovala rozsiahle vzdelávacie kampane , ktoré boli zamerané na zástupcov firiem ohľadom správneho licencovania softvéru a implementácie správy softvérového majetku (SAM) s cieľom zabezpečenia ochrany ich biznisu.

„Používanie nelegálneho softvéru je problém správy spoločností — a táto štúdia ukazuje jasnú potrebu zlepšenia,“ hovorí Espinelová. „Existujú jednoduché kroky, ktoré si môže dovoliť každá spoločnosť a ktoré zabezpečia správnosť softvérového licencovania. Patrí k nim zavedenie oficiálnej politiky používania výhradne legálneho softvéru a vedenie podrobnej evidencie. Spoločnosti by tiež mali zvážiť zavedenie priamych programov na správu softvérového majetku, ktoré spĺňajú medzinárodné uznávané kritériá. Takéto programy SAM môžu poskytnúť pridanú hodnotu pre zabezpečenie primeranej kontroly nad softvérom nainštalovaným na sieti. To pomôže spoločnostiam predchádzať bezpečnostným a prevádzkovým rizikám a zabezpečí, že majú správny počet licencií pre svojich používateľov.“

Spomedzi ďalších zistení v Celosvetovom softvérovom prieskume BSA vyplýva:

• Svetový podiel softvéru pre osobné počítače, ktorý bol inštalovaný nelegálne, sa zvýšil zo 42 percent v roku 2011 na 43 percent v roku 2013, pričom rozvíjajúce sa ekonomiky, kde je výskyt nelegálneho softvéru najvyšší, naďalej zodpovedajú za čoraz väčší podiel na všetkých používaných osobných počítačoch.
• Komerčná hodnota nelegálneho softvéru inštalovaného na osobných počítačoch v roku 2013 dosiahla vo svete 45,5 miliárd eur.
• Región s najvyššou mierou inštalovaného nelegálneho softvéru bola v roku 2013 Ázia-Oceánia s podielom 62 percent. To predstavuje 2-percentný nárast v porovnaní s rokom 2011, pričom komerčná hodnota nelegálnych inštalácií dosiahla 15,25 miliárd eur. Stredná a východná Európa majú druhú najvyššiu mieru nelegálnych softvérových inštalácií rovných 61 percent, nasleduje Latinská Amerika s 59 percentami a Blízky východ a Afrika rovnako s 59 percentami.
• V Európskej únii miera nelegálneho softvéru v roku 2013 poklesla o dva percentuálne body na 31 percent pri komerčnej hodnote 9,8 miliárd eur. Plné znenie Celosvetového softvérového prieskumu BSA vrátane údajov o jednotlivých krajinách je k dispozícii na webovej stránke BSA: www.bsa.org/globalstudy.

(PR) – Za obsah zodpovedá objednávateľ tejto tlačovej správy.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM