Správy

Odborári z Prešova apelujú na vládu: Situácia ľudí sa zhoršuje, nebuďte ĽAHOSTAJNÍ!

Doteraz prijaté protiinflačné opatrenia zo strany štátu sú zamerané na prorodinnú politiku, čo odborári považujú za správne. Ale nerieši to ďalšie problémy.

Ilustračný obrázok k článku Odborári z Prešova apelujú na vládu: Situácia ľudí sa zhoršuje, nebuďte ĽAHOSTAJNÍ!
Zdroj: TASR/Erika Ďurčová

Odborový zväz (OZ) KOVO apeluje na vládu SR, aby jej zhoršujúca sa sociálna situácia občanov Slovenska nebola ľahostajná a aby prijímala opatrenia na zmiernenie negatívnych dosahov rastúcich cien a inflácie.

Na tlačovej konferencii v Prešove poukázali na prieskum, ktorý robili na vzorke 1 128 respondentov.

Jeho výsledky podľa odborárov ukázali, že sú značné rozdiely medzi výškou reálnych výdavkov a sumou, ktorú by domácnosti potrebovali na dôstojný život.

Počty nepustia

Jednočlenná domácnosť má reálne výdavky na úrovni 1 128 eur, na zabezpečenie dôstojnej životnej úrovne by potrebovala príjem v čistom aspoň 1 785 eur. Dvojčlenná domácnosť má výdavky 1 697 eur a potrebovala by 2 756 eur.

Trojčlenná domácnosť má výdavky vo výške 2 091 eur a potrebovala by 3 086 eur a výdavky štvorčlennej domácnosti predstavujú sumu 2 465 eur a potrebovala by aspoň 3 542 eur.

Na čo sa míňa

„Veľký rozdiel je napríklad u štvorčlennej rodiny v aktuálnych príjmoch a v tom, čo by potrebovala, vychádza to až na 1000 eur. Až 40 percent rodín alebo domácností nedáva žiadne peniaze napríklad na vzdelávanie,“ zdôraznil sociálno-ekonomický analytik OZ KOVO Ján Košč.

„Domácnosti najviac financií vynakladajú na potraviny, bývanie, splátky úverov a dopravu. Naopak, najmenej finančných prostriedkov vynakladajú na rekreáciu, kultúru, vzdelávanie a tvorbu úspor,“ doplnila podpredsedníčka Rady OZ KOVO Monika Benedeková s tým, že 28 percent domácností si neodkladá nič z príjmu.

Podľa jej slov dochádza k prepadu životnej úrovne najmä u strednej a sociálne slabšej vrstvy obyvateľstva, čo zároveň ovplyvňuje aj ekonomický vývoj v SR.

Viac správ z Prešova:

„Oproti minulému roku sme sa absolútne nezlepšili. Stále sme niekde na chvoste Európskej únie, pokiaľ ide výšku príjmov. Preto chceme apelovať na politikov, aby naozaj prijímali kompenzačné opatrenia. Najmä vo vzťahu k zamestnancom strednej vrstvy, nízkopríjmovým skupinám. Samozrejme, chceme, aby naďalej rástla minimálna mzda, priemerná mzda a zreálnilo sa životné minimum,“ skonštatovala Bendeková, že rovnako chcú, aby sa posilnil sociálny dialóg a skvalitnilo sa kolektívne vyjednávanie.

Ďalšie problémy

Doteraz prijaté protiinflačné opatrenia zo strany štátu sú zamerané na prorodinnú politiku, čo Benedeková označila za správne, „ale určite to nerieši problémy bezdetných zamestnancov, dôchodcov a ďalších skupín“.

„Zabezpečiť príjem pre strednú a nízku vrstvu by malo byť témou číslo jeden v spoločnosti. Realita je taká, že nám stredná vrstva pomaly už aj vypadla. Drvivá väčšina zamestnancov a ich rodín nemá to, čo by potrebovali na plnohodnotný a dôstojný život,“ dodal špecialista OZ KOVO pre sociálne otázky Jozef Balica.

TASR sa pokúsi získať stanovisko Úradu vlády SR a Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

ilustračné foto

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM