Ľubomír Hudačko Správy

Obyvatelia Sídliska II sa boja: Rekonštrukcia križovatky je pre nich ako zlý sen!

Závažná prestavba cesty na križovatke ulíc Levočská a Obrancov mieru v Prešove sa blíži. Druhý most by mal byť postavený cez rieku Torysa už na budúci rok a niekoľko ulíc by sa tak malo zaslepiť. Obyvatelia miestnej lokality s tým nesúhlasia a majú obavy. Čo všetko im prekáža?

Ilustračný obrázok k článku Obyvatelia Sídliska II sa boja: Rekonštrukcia križovatky je pre nich ako zlý sen!
Foto: Ľubomír Hudačko / Zdroj: Dnes24.sk

Namiesto výstavby rýchlostnej cesty R4 sa má vykonať táto prestavba a to je pre obyvateľov ako zlý sen. Prišli tak na stretnutie výboru mestskej časti a zobrali to vážne. Hneď niekoľko desiatok ľudí zástupcovia mesta rozhodne nečakali. O rekonštrukcii obyvateľov informovala výzva, ktorá bola umiestnená na vchodoch panelákov. Niekto ju tam v septembri nalepil a podľa toho sa miestni dozvedeli nepríjemnú novinku.

Prešov je už aj tak zaťažený

„Namiesto toho, aby sa urobil obchvat, chystá sa Slovenská správa ciest rozkopať mesto, spomaliť premávku a znepríjemniť prechod cez už aj tak zaťažený Prešov. Na 2–3 roky rozkopú jedinú fungujúcu tranzitnú trasu na Košice a Poprad. Kým to dokončia, možno bude hotový aj diaľničný obchvat a ukáže sa, že toto riešenie nebolo potrebné,“ uvádza sa vo výzve. Podobné pripomienky odzneli aj na stretnutí obyvateľov na zasadnutí Výboru mestskej časti č. 2 minulý týždeň. Na mieste sa stretli občania, poslanci aj zástupcovia investora projektu Slovenskej správy ciest, ktorí prezentovali projekt rekonštrukcie križovatky ciest I/18 Levočská a I/68 Obrancov mieru.

Miestnych zástupca investora informoval, že cesta by sa mohla začať stavať už na budúci rok a v pláne je časový horizont po dobu dvoch rokov. Podľa neho bude síce doprava obmedzená, ale nie zastavená. Obyvatelia Sídliska II svoje postoje vyjadrili na spomínanom stretnutí. Mnohí hovorili o negatívach a o obavách. Záver je, že si navrhovanú rekonštrukciu križovatky neprajú. Prestavba križovatky totiž značne ovplyvní kvalitu ich života.

Zmiznú priechody pre chodcov

Navrhovanou úpravou križovatky by sa mal zvýšiť počet jazdných pruhov, čo bude mať za následok aj likvidáciu zelene, ktorá je po celej dĺžke ulice Obrancov mieru.

Úprava križovatky spôsobí aj zvýšenie jazdných pruhov a to znamená aj zlikvidovanie zelene po celej dĺžke ulice Obrancov mieru. Obyvateľom žijúcich v tejto časti mesta sa nepozdáva aj to, že by malo dôjsť aj k zaslepeniu ulíc Urbánkova a Jazdecká. Pôvodne navrhované zaslepenie ulíc Fraňa Kráľa a bolo na návrh občanov zrušené. Zmiznúť majú aj všetky priechody pre chodcov na terajšej križovatke. Podľa projektu by sa mali vybudovať nadzemné lávky ponad trolejovú trať pre chodcov aj trasy pre cyklistov. Lávky budú v tvare slimákov, ale uvažuje sa aj o schodisku.

Cieľom je zvýšiť kapacitu križovatky, na ktorú sa po dokončení Nábrežnej komunikácie presunie značná časť tranzitnej dopravy. V súčasnosti prechádza cez Táborisko. Podľa zámeru bude štátna cesta I/68 presunutá zo Šafárikovej, Hollého ulice a Lesíka delostrelcov na Levočskú, Obrancov mieru, Pod kalváriou a Pražskú k novej križovatke pri bývalom ZVL.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM