Správy

Obnovili nádhernú dominantu: Známa zvonica je posvätená, patrí k najkrajším, FOTO

Samospráva získala na rekonštrukciu dotáciu z dvoch výziev Prešovského samosprávneho kraja takmer 250-tisíc eur. Zvyšok dofinancovala zo svojich zdrojov.

Ilustračný obrázok k článku Obnovili nádhernú dominantu: Známa zvonica je posvätená, patrí k najkrajším, FOTO
3
Galéria
Zdroj: TASR/Adriána Hudecová

Renesančnú zvonicu v Kežmarku po obnove slávnostne posvätil administrátor spišskej diecézy Ján Kuboš. Na jej obnovu šlo viac ako 410-tisíc eur, rekonštrukcia bola rozdelená do dvoch fáz a začala v marci.

„Je to veľká vec, keď si uvedomujeme, že tu nejde o desaťročia, ale storočia a môžeme si tak uvedomiť hodnotu diela, ktoré nám tu zanechali naši predkovia. Je vidieť, že dbali o to, aby táto zvonica mala svoju hodnotu aj zvonku a nielen zvnútra,“ zhodnotil Kuboš.

Historická dominanta

Samospráva získala na rekonštrukciu dotáciu z dvoch výziev Prešovského samosprávneho kraja takmer 250-tisíc eur. Zvyšok dofinancovala zo svojich zdrojov.

„Pre nás je zvonica dedičstvom a je potešením, keď sa nám podarí takýto skvost, národnú kultúrnu pamiatku, obnoviť. Touto renováciou bude ďalej plniť svoj účel, zachovali sme ju pre ďalšie generácie a zároveň sa stáva jednou z historických dominánt mesta,“ skonštatoval primátor Kežmarku Ján Ferenčák.

Ponúkame aj ďalšie aktuality zo Slovenska:

Prvá fáza obnovy sa okrem iného týkala opravy a náterov fasády a tiež položenia zámkovej dlažby. Zreštaurovaná bola aj nástenná maľba. Druhá fáza zahŕňala rekonštrukčné a reštaurátorské práce zamerané na sgrafitovú výzdobu a historické omietky. Renovácie sa dočkal tiež kamenný portál so schodmi.

Najstaršia a patrí k najkrajším

Zvonica bola naposledy rekonštruovaná v roku 1999.

Kežmarská zvonica je najstaršia a zároveň sa radí medzi najkrajšie na Spiši. Bola postavená v tesnej blízkosti Baziliky sv. Kríža v centre mesta v roku 1591.

Zvonicu zdobí renesančná štítková atika s erbmi cisárskeho habsburského rodu, Uhorska a mesta Kežmarok. Najstarší zvon, ktorý sa v nej nachádza, je z roku 1525 a pred postavením zvonice bol pravdepodobne vo veži susediaceho kostola. Podobné zvonice sú napríklad v Strážkach, Spišskej Belej, Vrbove, Spišskej Sobote či v Poprade.

Viac záberov nájdete v priloženej fotogalérii.

Objektívom: Obnovená zvonica v Kežmarku
3
Galéria
Zdroj: TASR/Adriána Hudecová
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM