Správy

Objekt kedysi vyhorel a chátral: V Šerédyho kaštieli zriadia muzeálnu expozíciu, FOTO

Objekt bol v minulosti využívaný ako sídlo lesnej správy. V roku 1969 však vyhorel a odvtedy budova chátrala, keďže nedošlo k jej prestrešeniu.

Ilustračný obrázok k článku Objekt kedysi vyhorel a chátral: V Šerédyho kaštieli zriadia muzeálnu expozíciu, FOTO
Zdroj: TASR/Maroš Černý

V Šerédyho kaštieli zo 16. storočia zriadi obec Zborov v okrese Bardejov muzeálnu expozíciu.

Bude venovaná makovickému panstvu, ale aj kultúre Rusínov.

Podľa starostu obce Jána Šurkalu je kaštieľ pravdepodobne najstaršou svetskou stavbou v intraviláne obce.

„Dali ho postaviť Šéredyovci, ktorí v tom čase vlastnili makovické panstvo. Využívali ho ako letné sídlo. Je to stavba, ktorá sa zdá zvonku, že nie je nejaká veľká, ale má päť podlaží, pivnice a rozsiahle podkrovie,“" priblížil pre TASR Šurkala.

Vyhorel a chátral

Objekt bol v minulosti využívaný ako sídlo lesnej správy. V roku 1969 však vyhorel a odvtedy budova chátrala, keďže nedošlo k jej prestrešeniu.

Pred siedmimi rokmi sa z iniciatívy Združenia na záchranu Zborovského hradu, ako aj obce podarilo zhotoviť novú strechu.

Z programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko-Slovensko 2014 – 2020 obec získala financie na projekt Zabudnutá krajina Lemków a Rusnakov. Jeho cieľom je rekonštrukcia kaštieľa, ktorú aktuálne realizujú.

„Chceli by sme tam zriadiť muzeálnu expozíciu venovanú makovickému panstvu, ale najmä lemko-rusínskej kultúre. Tak je koncipovaný projekt. Hodnota stavebných prác je necelých 900-tisíc eur s tým, že sú tam ešte prostriedky na takzvané mäkké aktivity. Celá naša časť projektu predstavuje 1,1 milióna eur a na spolufinancovaní sa podieľame piatimi percentami,“ povedal Šurkala s tým, že ide o spoločný projekt obcí Zborov, Kružlov a Uscie Gorlickie.

Práce do decembra

Stavebné práce, ktoré sa začali koncom minulého roka, by mali byť ukončené v decembri.

„Na prízemí bude spoločenská miestnosť a gro budovy budú tvoriť muzeálne expozície. Do budúcna máme ambície, aby to bolo plnohodnotné múzeum. Na jeden lístok si bude môcť návštevník pozrieť naše múzeum, múzeum v Kružlove, ako aj v múzeum v poľskom Usci Gorlickom,“ dodal Šurkala.

Viac záberov nájdete v priloženej fotogalérii.

Ďalšie zaujímavosti zo siete Dnes24:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM