Správy

Objav na hrade vo Veľkom Šariši: Nikto však zvláštny nález nevie rozlúštiť

Zvláštny nález vedie pracovníkov podľa správcu hradu k tomu, aby v bašte vytvorili expozíciu alchýmie. Nikto totiž nevie rozlúštiť to, čo na hrade našli.

Ilustračný obrázok k článku Objav na hrade vo Veľkom Šariši: Nikto však zvláštny nález nevie rozlúštiť
Foto: Ľubomír Hudačko

Okrem rekonštrukcie obvodovej hradby horného hradu plánuje mesto Veľký Šariš na tamojšom hrade dokončiť i rekonštrukciu bašty, ktorú nazývajú Alžbetka. Na jej oprave sa podieľa občianske združenie Hradba Šariš.

Prečo sa volá Alžbetka

„Je to jedna z najstarších bášt na hrade. Niekedy stála samostatne, je jediná viditeľná z Veľkého Šariša. Alžbetkou ju voláme preto, lebo sa k nej viaže povesť o princeznej Alžbetke, ktorá z nej vraj skočila z nešťastnej lásky, ale pád prežila,“ uviedol správca hradu Ladislav Babuščák.

V bašte plánujú vytvoriť expozíciu alchýmie. Podľa Babuščáka ich k tomu vedie zvláštny nález.

Zvláštny nález

„Na hrade sme našli olovenú tabuľku asi veľkosti dlane, do ktorej sú vyryté znaky, ktoré nikto na svete nevie rozlúštiť. Poslali sme to do Londýna, ani tam to nevedeli povedať, ale odpovedali nám, že pravdepodobne sú to alchymistické znaky. Takže idea je vytvoriť interaktívnu expozíciu, kde by ľudia mohli vidieť, ako si v stredoveku predstavovali hľadanie kameňa mudrcov, elixíru lásky alebo večného života,“ priblížil správca hradu.

Hrad Šariš je z 13. storočia a patrí k najrozsiahlejším stredovekým hradom na Slovensku. Celkovo je podľa Babuščáka zrekonštruovaný na 40 až 50 percent. Za desať rokov tam bolo preinvestovaných približne 2,5 milióna eur, z toho štát investoval asi 2 milióny eur.

A v obrazoch si pozrite aj netradičnú predpoveď počasia z prešovského Ekoparku.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Obrazom: Predpoveď počasia poňali v Ekoparku netradične
3
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Hl. foto: archívne

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie