Ľubomír Hudačko Rôzne

O čo ide? V Prešovskom kraji pribudnú desiatky hnedých tabúľ

So zaujímavým nápadom prišiel Prešovský samosprávny kraj. Nové hnedé tabule pribudnú na miesta, kam sa možno budete chystať v lete aj vy. O čo ide a aký to bude mať dopad pre návštevníkov?

Ilustračný obrázok k článku O čo ide? V Prešovskom kraji pribudnú desiatky hnedých tabúľ
Zdroj: Dnes24.sk

V Prešovskom samosprávnom kraji pribudnú pred letnou turistickou sezónou nové hnedé turistické tabule. Tie budú upozorňovať návštevníkov na jedinečné lokality regiónu.

Celkom 80 tabúľ bude prezentovať 20 vybraných cieľových bodov záujmu. Nechýba medzi nimi Spišská Kapitula, historické centrum Levoče, Ľubovniansky hrad, kaštiele v Humennom a v Snine, pútnické miesta Mariánska hora a Gaboltov, kúpele v Bardejove, Vyšných Ružbachoch i v Červenom Kláštore, ale aj Múzeum TANAPu, symbolický cintorín na Popradskom plese, lanovka na Lomnický štít, či expozícia v Nestville parku.

Duplicita tabúľ nehrozí

Prezentované lokality sme vyberali v spolupráci s oblastnými organizáciami cestovného ruchu. „Zohľadňovali sme tiež už existujúce hnedé tabule, aby sme doplnili chýbajúce a aby zároveň nedošlo k duplicite,“ priblížil výkonný riaditeľ Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska Martin Janoško. Ako doplnil, bolo veľmi ťažké zistiť aktuálny zoznam existujúcich hnedých tabúľ na území kraja.

„Pripravujeme 40 veľkých tabúľ s rozmerom dva krát jeden a pol metra a 40 malých smerových tabúľ so šípkami,“ konkretizuje M. Janoško. Väčšina z nich bude umiestnená pri cestách I. triedy, ale časť uvidia vodia vodiči aj pri regionálnych komunikáciách II. a III. triedy.

Mohli by byť do marca

K dnešnému dňu sú osadené a zabetónované všetky stĺpiky k tabuliam v okresoch Bardejov, Stará Ľubovňa, Humenné a Snina. Práce sa dokončujú v okresoch Poprad, Kežmarok a Levoča. Ak všetko dobre pôjde, tabule by mohli byť kompletne nainštalované do marca. Realizáciu celého zámeru zabezpečuje KOCR Severovýchod Slovenska zo svojho rozpočtu. Náklady na výrobu a osadenie tabúľ dosahujú 36 tisíc eur.

„Projekt hnedých tabúľ pripravujeme už niekoľko rokov. Problémom však vždy boli financie. Som rád, že nadchádzajúcu turistickú sezónu naštartujeme s touto žiadanou novinkou. Verím, že tiež podporí návštevnosť v prezentovaných lokalitách,“ pripomenul predseda PSK Peter Chudík.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie