Správy

Nový Covid automat: V akej farbe bude okres Prešov a čo musíme dodržiavať?

Nový týždeň prinesie nové pravidlá. To, aké obmedzenia a aká farba nás čaká je už známe. Počítať s tým musia najmä nezaočkovaní.

Ilustračný obrázok k článku Nový Covid automat: V akej farbe bude okres Prešov a čo musíme dodržiavať?
Zdroj: TASR/AP

Od pondelka 16. 8. budú podľa Covid automatu všetky okresy okrem deviatich v zelenej farbe, teda v stupni monitoringu. Okresy Prešov aj Sabinov patria do zelenej farby.

Kto má obmedzenia

V praxi to znamená, že kompletne zaočkovaní budú môcť väčšinu aktivít vykonávať bez obmedzenia, s miernymi obmedzeniami musia rátať neočkovaní či netestovaní na koronavírus. Vyplýva to z nového Covid automatu, ktorý v utorok 10. 8. schválila vláda.

Pre zelené okresy bude platiť, že ľudia v nich budú môcť fungovať bez obmedzenia pohybu. V prípade hromadných podujatí sa zavedie trojaký režim. Ak sa organizátori rozhodnú povoliť účasť len kompletne zaočkovaným, počet účastníkov bude bez limitu.

Podmienky režimov

Ak si zvolia režim, keď na podujatie pustia okrem očkovaných aj testovaných a ľudí, ktorí ochorenie Covid-19 prekonali (takzvaný režim OTP), priestor určený na státie môže byť zaplnený do 50 percent, priestor na sedenie v interiéri aj v exteriéri do 75 percent.

Pokiaľ nie je určiteľná kapacita, na podujatí môže byť maximálne do 5-tisíc osôb v exteriéri a do 2 500 osôb v interiéri.

Sobáše a pohreby

Ak budú chcieť organizátori pustiť na podujatie návštevníkov bez ohľadu na testovanie či očkovanie, priestor na státie bude môcť byť zaplnený maximálne na 50 percent, priestor na sedenie v interiéri aj v exteriéri na 75 percent, maximálne však do tisíc osôb v exteriéri a do 500 osôb v interiéri.

Pravidlami, ktoré sa týkajú hromadných podujatí, sa riadia aj obrady, ako sobáš, krst či pohreb.

Neprehliadnite ani ďalšie aktuálne správy:

V prípade svadieb, karov, osláv, večierkov či hromadného podujatia v prevádzkach verejného stravovania budú možné len dva režimy. Ak pôjde len o kompletne zaočkovaných, v interiéri bude môcť byť maximálne 400 osôb a v exteriéri 800 osôb.

Podmienky k bohoslužbám

Organizátori budú musieť zabezpečiť tiež zoznam účastníkov.

Pri režime OTP bude môcť byť maximálne 200 osôb v interiéri a 400 osôb v exteriéri. Rovnako bude nevyhnutný povinný zoznam účastníkov. V trojakom režime bude fungovať aj organizácia bohoslužieb. Ak sa na omši budú môcť zúčastniť len kompletne zaočkovaní, ich počet nebude limitovaný. V režime OTP môže byť priestor určený na státie zaplnený maximálne na polovicu, na sedenie vonku či vo vnútri na 75 percent.

Pokiaľ nie je kapacitu možné určiť, povolených je 5-tisíc osôb v exteriéri a do 2 500 osôb v interiéri. V prípade, že bude omša určená pre všetkých bez ohľadu na očkovanie či test, v exteriéri bude môcť byť maximálne do tisíc osôb a do 500 ľudí bude môcť byť v interiéri.

Ponúkame aj ďalšie aktuality zo Slovenska:

Návštevy v nemocniciach, zariadeniach sociálnych služieb či vo väzniciach budú pre kompletne očkovaných aj pre režim OTP povolené bez obmedzenia.

Čo s fitnesscentrami

Bez obmedzenia, a to aj bez ohľadu na očkovanie či test v zelených okresoch budú fungovať lanové dráhy, bazény, plavárne, reštaurácie, ale aj múzeá, galérie, výstavné siene či knižnice. Bez obmedzení pre všetkých budú fungovať aj ubytovacie zariadenia.

Fitnescentrá môžu v zelenej farbe fungovať bez obmedzenia, ak budú do prevádzky púšťať len zaočkovaných. V prípade režimu OTP je povolených maximálne 50 osôb alebo nutných minimálne 15 štvorcových metrov na osobu.

Wellness, akvaparky či kúpele

Ak sa rozhodnú byť otvorené pre všetkých, v prevádzke môže byť maximálne 25 osôb a povinnosťou bude aj zoznam účastníkov.

Wellness, akvaparky či kúpele budú bez obmedzenia fungovať pre zaočkovaných aj pre režim OTP. V prípade prevádzok, ktoré sa rozhodnú byť otvorené pre všetkých, budú môcť byť zaplnené na polovicu, maximálne do tisíc osôb.

V obchodoch a v službách bude potrebné dodržiavať hygienické opatrenia. V taxíkoch budú potrebné rúška a pravidelné vetranie.

Chystáte sa na dovolenku do Talianska, Chorvátska či Egypta? Viac o aktuálnych opatreniach v dovolenkových destináciách sa dočítate aj v kategórii Cestovanie.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Neprehliadnite ani správy z nášho magazínu:

Nový Covid automat od 16. augusta
4
Galéria

Správy z Prešova ponúkame tu:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM