Správy

Novinka v Kapušanoch: Šikovní majstri vyrobili 7 atypických cyklostojanov, FOTO

Ide o malý krok pre cyklodopravu, no významný pre životné prostredie v obci Kapušany. Práve tam vďaka šikovným majstrom vznikli atypické cyklostojany.

Ilustračný obrázok k článku Novinka v Kapušanoch: Šikovní majstri vyrobili 7 atypických cyklostojanov, FOTO
Zdroj: Mária Majirská

Obec Kapušany je vo vysokej miere zaťažená osobnou a nákladnou dopravou. Stojí na križovatke ciest II/545 (smer Bardejov) a I/18 (Prešov, Vranov nad Topľou, Humenné), na ktorej práve prebieha veľká rekonštrukcia.

Kde ich nájdete

Tieto dopravné obmedzenia, ale i zvýšený záujem o dopravu podnietili mamičku troch detí požiadať o príspevok z 2% Komunitnej nadácie Veľký Šariš na realizáciu projektu Cyklostojan ako umelecké dielo.

„Vzniklo tak vďaka práci šikovných domácich majstrov 7 atypických stojanov na bicykle strategicky rozmiestnených po obci – pri obecnom úrade, predajniach potravín, materskej škole, kultúrnom dome, ale i pri Kapušianskom hrade. Ich dizajn je prispôsobený charakteru miesta, na ktorom plnia svoj účel,“ uviedla pre Prešov 24 Mária Majirská z Obecného úradu v Kapušanoch.

Napríklad pri obecnom úrade je stojan v tvare názvu obce Kapušany, pri materskej škole stonožka, pri predajniach potravín sú v tvare nákupného vozíka.

Auto nechať, zobrať bicykel

Tvorcom sa najviac páčia stojany v tvare siluety hradu a kostola. Také nenájdete nikde inde na svete.

Umiestnením cyklostojanov sa tak podporí využívanie cyklistickej dopravy v obci ako prostriedku na športovanie a zdravého životného štýlu, ale aj ako prostriedku prispievajúceho k ochrane životného prostredia prostredníctvom znižovania emisií.

„Veríme, že rodičia budú voziť deti do škôlky autom už menej a využijú bicykle v peknom počasí. Predpokladáme, že na rýchly nákup občania využijú bicykel s košíkom,“ pokračovala v predstavovaní novinky Majirská.

Aj pri ďalších vybavovačkách bude bicykel bezpečne uzamknutý v stojane. Pri realizácii projektu bola potrebná súčinnosť samosprávy, pre ktorú sú tieto stojany prínosom v podpore cyklodopravy v obci. „Tieto stojany na bicykle sú zároveň predprípravou na formu komunitného zdieľania bicyklov, ktoré má obec v pláne realizovať v blízkom období,“ zakončila Majirská.

Ďalšie zábery na novinku už nájdete v priloženej fotogalérii.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Obrazom: Atypické cyklostojany sú v Kapušanoch pri Prešove novinkou
7
Galéria
Zdroj: Mária Majirská
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie