Nové sú steny či podlahy: Zrekonštruovali centrum v prešovskej lokalite k Starej Tehelni
Po desiatich rokoch sa budova dostala na pokraj havarijného stavu a poskytovanie služieb bolo nutné presťahovať do náhradných priestorov.
Mesto Prešov obnovilo komunitné centrum v lokalite K Starej tehelni.
Služby pre sociálne vylúčené skupiny, nízkoprahové služby pre rodiny a deti a komunitná a terénna práca sa od roku 2021 poskytovali mimo tejto lokality v centre mesta na Slovenskej ulici. TASR o tom informoval hovorca mesta Prešov Michal Hudák.
Záhada pri nastupovaní do prešovskej MHD: Žena prišla k ZLOMENINÁM a nepamätá si, ako
ZMENA na ceste v smere Prešov - Kapušany: Prečo čaká vodičov počas víkendu obmedzenie?
Komunitné centrum bolo v spomenutej lokalite postavené v roku 2011. V budove sa až do roku 2021 poskytovali služby ako komunitná práca, terénna práca či nízkoprahová služba pre deti a rodiny.
Na pokraji havarijného stavu
Po desiatich rokoch sa budova podľa Hudáka dostala na pokraj havarijného stavu a poskytovanie služieb bolo nutné presťahovať do náhradných priestorov na Slovenskú ulicu.
„Mesto si však uvedomovalo nevyhnutnosť pôsobenia pracovníkov sociálnej práce priamo v lokalite, a preto sa v roku 2023 rozhodnutím mestského zastupiteľstva podarilo odkúpiť budovu, ktorú vlastnilo OZ Romar – Rómska Alternatíva Riešenia a zrekonštruovať ju,“ uviedol Hudák.
Ako povedala vedúca odboru sociálnych služieb Mestského úradu v Prešove Eva Kakaščíková, úpravami prešla napríklad aj elektroinštalácia či ústredné kúrenie osadením nových radiátorov, vymenením rozvodov a prechodom z pôvodných gamatiek na kotol.
„Zároveň prebehla rekonštrukcia sociálnych zariadení, dobudovanie sprchy, WC pre imobilných, ako aj zázemia pre zamestnancov, vytvorenie intervenčnej miestnosti a spoločenskej miestnosti. Keďže bola budova pred rekonštrukciou v nevyhovujúcom stave a bola značne navlhnutá, došlo aj k oprave stien a niektorých podláh,“ upresnila Kakaščíková.
Na Važeckej škole v Prešove majú NOVINKU: Vzniká tam unikátne mimoškolské centrum
Pri obci Šarišské Lúky videli pohyb MEDVEĎA: Mestská polícia je v akcii aj s termokamerou
V zrekonštruovanom centre tak môžu podľa jej slov naplno prebiehať aktivity ako sociálne poradenstvo, pomoc pri uplatňovaní práv a právom chránených záujmov, pomoc pri príprave na školské vyučovanie, ale prebiehať budú aj preventívne aktivity a záujmová činnosť.
Štát prispel minimum
S komunitným centrom spolupracuje množstvo organizácií a partnerov.
Nové komunitné centrum je súčasťou národného projektu s názvom Terénna sociálna práca a komunitné centrá „Spolu pre komunity“ z dielne Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny SR, ktoré na chod centra prispieva finančnými prostriedkami.
Tie pokrývajú najmä mzdové náklady na podporované pracovné pozície v rámci národného projektu. Financie poputovali z ministerstva aj na samotnú rekonštrukciu.
Štát sa na obnovení komunitného centra podieľal sumou 20-tisíc eur, zatiaľ čo mesto vyčlenilo zo svojho rozpočtu najprv 60-tisíc eur na samotnú kúpu objektu, neskôr ďalších 32-tisíc eur na všetky opravy.
„Na základe zmluvy bude národný projekt štátu trvať až do 31. januára 2029, avšak mesto Prešov má aj v budúcnosti zámer pokračovať v systematickej práci v lokalite a v poskytovaní sociálnych služieb,“ dodal Hudák.
ilustračné foto