Michala Halásová Kultúra

Noc múzeí v našom kraji: Hádanky, zaujímavosti a kreativita

Do celoeurópskeho podujatia Noc múzeí a galérií sa v sobotu v tomto roku zapojí opäť osem kultúrnych zariadení v pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja. Pripravili atraktívny interaktívny program pre deti i dospelých od predpoludnia až do 23.00.

Ilustračný obrázok k článku Noc múzeí v našom kraji: Hádanky, zaujímavosti a kreativita
Zdroj: Dnes24.sk

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach sa v sobotu teší na návštevníkov už od 10. hodiny predpoludním. Počas dňa v rámci Medzinárodného dňa múzeí na návštevníkov čakajú workshopy Vysprejuj si Andyho na tričko a Vymaľuj si Andyho i vedomostná súťaž Poznáš Andyho? Prehliadky a premietanie filmov budú pokračovať až do nočných hodín a od 18.00 do 21.30 sa pred budovou múzea uskutoční hudobná produkcia Underground v hudbe. Vstup na všetky podujatia je bezplatný.

Ľubovnianske múzeum – hrad sprístupní v sobotu 18. mája počas platných otváracích hodín svoje expozície hradu a skanzenu s 50 %-nou zľavou zo vstupného. Múzeum sa zapojí do celoslovenského podujatia Noc múzeí a galérií a vo večerných hodinách otvorí expozície hradu a skanzenu. V programe, ktorý pri tejto príležitosti pripravili, návštevníci spoznajú 13. komnatu Ľubovnianskeho múzea a zoznámia sa s jej tajomstvami. Počas prehliadky Ľubovnianskeho hradu a skanzenu poodhalia tajomstvá, ktoré sa počas klasickej prehliadky nedozvedia. Program sa začína v skanzene vstupmi od 20.00. Potom pokračuje na hrade Ľubovňa a to vstupmi od 21.00 do 22.00.

Podtatranské múzeum v Poprade zorganizovalo na sobotu Svetový supermarket. V rámci tejto interaktívnej výstavy budú návštevníci hľadať odpovede na otázky – Ako súvisia naše mobily s vojnou v Kongu? Čo všetko sa skrýva za čokoládou? – a ďalšie. Pre návštevníkov je okrem výstav a prehliadok pripravená aj tvorivá dielňa Oživený les. V prírodovednej expozícii si účastníci budú môcť vyskúšať rôzne maliarske techniky za spevu vtáčikov. Program v múzeu sa začne o 15. hodine a potrvá do 22. hodiny.

Aj Tatranská galéria v Poprade bude priať kreativite. Na deti od 14.00 h čaká tvorivá dielňa Strážcovia galérie, kde budú z rôznych materiálov vyrábať príšerky, ktorým hneď nájdu miesto v priestoroch galérie. Pripravené je Fimfárium – premietanie filmov na motívy z knihy Jana Wericha, maliarsky workshop, či večerný fotografický workshop. Do 22. hodiny si návštevníci budú môcť pozrieť aj unikátnu výstavu Maľovaná krajina s možnosťou vstúpiť do obrazu.

Vo Vlastivednom múzeu v Hanušovciach nad Topľou sa program začína v sobotu o 16.30 a skončí sa o 23.00 zhasínaním faklí. Večer tradične otvorí vychádzka na blízky stredoveký hrádok Medzianky a po návrate o 19.00 fanfáry pri sviečkach slávnostne ohlásia Noc v múzeu. Bohatý program sa bude odohrávať na viacerých miestach – vo veľkom kaštieli v reprezentačnej sieni, v expozíciách i v suteréne a tiež v dome správcu. V programe na návštevníkov čaká koncert barokovej hudby, folkové vystúpenie, scénické stvárnenie dejín, najznámejšie strašidlá Keltov a Slovanov, hľadanie pokladu rytiera Johanesa, tajomstvá podzemia, módny salón grófky Dežefi, ukážky remesiel, ochutnávka kuchyne starých materí. Chýbať nebude prehliadka múzea za svetla faklí a pozor si treba dať na strašidlá, ktoré sa môžu objaviť kdekoľvek.

Šarišské múzeum v Bardejove v sobotu zorganizovalo pre návštevníkov bohatý program na troch miestach. Vo vile Rákoczi v Bardejovských Kúpeľoch sú od 18.30 pripravené večerné prehliadky, kde sa účastníci dozvedia, ako vzniká zbierka, expozícia a čo je to depozitár. Zaujímavá bude aj nočná prehliadka skanzenu v Bardejovských Kúpeľoch od 20.30 do 22.00, kde budú objekty osvetlené klasickým spôsobom ako v minulosti. V bardejovskej renesančnej radnici sa od 19.00 do 22.00 budú konať organizované vstupy s výkladom a divadelné predstavenie Hra o Bardejovských dukátoch.

Zaujímavá noc je pripravená aj v Krajskom múzeu v Prešove. Okrem prehliadky výstav a historickej hasičskej techniky ponúkajú prešovskí múzejníci ukážky reštaurátorskej práce, vystúpenia členov klubu vojenskej histórie a koncertné vystúpenia poslucháčov katedry hudby. Aj Šarišská galéria v Prešove sľubuje bohatý a zaujímavý program od 15.00 do 22.00 hodiny.

Komu nebude sobotná Noc múzeí a galérií 18. mája stačiť, má možnosť v nedeľu 26. mája navštíviť Vihorlatské múzeum v Humennom, ktoré od 14.00 do 18.00 pripravilo Medzinárodný deň múzeí a bohatý program v renesančnom kaštieli i v neďalekom skanzene. V rámci programu vystúpia skupina historického šermu Vikomt, folklórna skupina Ubľanka a spevácka skupina Rusinija.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie