Správy

Na Šarišskom hrade sa rozlúčime s letom: Budú sa raziť mince aj jazdiť na koňoch

Vystúpenia sokoliarov a historickej družiny, ochutnávky dobovej kuchyne, razenie mincí či vozenie sa na koňoch. Nielen to nás čaká počas rozlúčky s letom.

Ilustračný obrázok k článku Na Šarišskom hrade sa rozlúčime s letom: Budú sa raziť mince aj jazdiť na koňoch
Foto: Ľubomír Hudačko

Na hrade Šariš sa verejnosť symbolicky rozlúči s letnou turistickou sezónou v Prešovskom kraji. V nedeľu 25. 9. sa na nádvorí hradu uskutočnia oslavy Svetového dňa cestovného ruchu, ktorý pripadá na 27. septembra.

Oslavy budú spojené s vyhodnotením cestovania s legendami v Prešovskom kraji.

Pripravený je pestrý program, rodiny s deťmi spoločne uzavrú aj ďalšiu sezónu Legendaria. TASR o tom informovala Barbora Čechová z Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska.

Dobová kuchyňa

Program sa začne o 11.00 hod., pripravené sú vystúpenia sokoliarov a historickej družiny, ochutnávky dobovej kuchyne, skákacie hrady, maľovanie na tvár, razenie mincí či vozenie na koňoch.

V stánku KOCR Severovýchod Slovenska turisti budú môcť nájsť inšpirácie na výlety a zážitky z celého Prešovského kraja. O 13.30 hod. je na programe odovzdanie cien vyžrebovaným výhercom letnej turistickej súťaže Legendarium.

Legendarium – cestovanie s legendami po Prešovskom kraji zaujalo aj v tomto roku tisíce záujemcov.

V 15 prírodných lokalitách boli umiestnené trezory so súťažnými nálepkami a takmer 70 rozmanitých zariadení ponúkalo možnosť získať súťažnú pečiatku.

„Siedmy ročník priniesol opäť nový rekord. Len do záverečného žrebovania poslalo svoje súťažné ústrižky vyše 1 550 detí, ktoré spolu vyzbierali 27 525 nálepiek a pečiatok. Pravidelne spájame do projektu veľké a menej známe lokality, v niektorých oblastiach spôsobilo zbieranie nálepiek doslova ošiaľ. Počas leta sme opakovane dopĺňali trezory s nálepkami aj v oblastiach, ktoré bežne nepatria medzi masovo navštevované, ako napríklad Habura, Humenský Sokol, Stropkov, Hermanovce nad Topľou či Sovia poľana v lesoch Spišskej Magury,“ uviedol riaditeľ KOCR Severovýchod Slovenska Martin Janoško.

Neďaleko obce Hermanovce nad Topľou v Údolí obrov vznikol vďaka projektu zábavno-náučný chodník spojený s miestnou legendou o obrovi spod Oblíka.

Nadýchni sa

Turistov na chodníku sprevádzajú tabule s príbehom, rozličné interaktívne a náučné prvky.

Okrem aktivít pre rodiny s deťmi realizovala KOCR Severovýchod Slovenska aj kampaň Nadýchni sa zameranú na podporu povedomia o atraktivitách Prešovského kraja, orientovaná bola najmä na online priestor.

Spolu s Prešovským samosprávnym krajom bola realizovaná aj súťaž pre cyklistov Dovolenka na bajku v Prešovskom kraji, ktorá predstavila 21 cyklotrás rôznej náročnosti.

Podujatie, ktoré sa uskutoční na hrade Šariš, pripravila KOCR Severovýchod Slovenska spolu s mestom Veľký Šariš. Finančne ho podporilo Ministerstvo dopravy a výstavby SR.

archívne foto

Viac správ z Prešova a okolia:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM