Ľubomír Hudačko Správy

Na prešovskom námestí sa večeralo: Dvanásti apoštoli sprítomnili významný medzník divadlom

Aj keď v centre mesta ešte nemá tradíciu a divákov láka hlavne živá krížová cesta, dobrovoľníci z Farnosti z Nižnej Šebastovej, z Gymnázia sv. Moniky v Prešove odohrali v centre mesta Prešov udalosti poslednej večere. Stalo sa tak aj spolu s niekoľkými bezdomovcami.

Ilustračný obrázok k článku Na prešovskom námestí sa večeralo: Dvanásti apoštoli sprítomnili významný medzník divadlom
Zdroj: Dnes24.sk

Pred Konkatedrálou sv. Mikuláša si pripomenuli udalosti pred uväznením a smrťou Ježiša Krista.

„Nakoľko sme sa usilovali verne sprítomniť poslednú večeru, bolo tam 12 apoštolov, Ježiš, vojaci, farizej, sluha a dve slúžky. Odohráva sa tu posledná večera aj ustanovenie sviatosti oltárnej. Potom je tam umývanie nôh, kde Ježiš naznačuje službu a výzvu k láske. Potom sa presúvajú všetci do Getsemanskej záhrady, kde Ježiš vie, že dôjde k zajatiu, dokonca vie, že jeden z apoštolov ho zradí,“ popisuje časť zo stredajšieho večerného divadla na námestí jeho scenáristka a režisérka Magdaléna Zacharová.

V príbehu ďalej dobrovoľníci zobrazili ako sa Ježiš krvou potí a prosí svojho Otca, aby odňal z neho tento kalich utrpenia. Napokon to však prijíma, vojaci ho chytia, spútajú a uväznia. Príbeh podľa režisérky pokračuje nasledujúci deň, no v Prešove bude pokračovať pred radnicou v piatok 18. 4. o 10.00 h. Ježišovým súdom pred Pilátom a živou krížovou cestou, kde sa predstaví asi 30 dobrovoľných hercov. Medzi nimi napríklad aj dvaja bezdomovci. Podľa Zacharovej sa zvyčajne pred krížovou cestou k amatérskym hercom pridávajú aj diváci z minulých rokov, ktorých divadlo tak uchvátilo, že sa chcú pridať k realizátorom.

Posledná večera v centre mesta Prešov nemá zatiaľ tradíciu, no na udalosti živej krížovej cesty sa s výnimkou minulého roka prichádzajú každoročne pozrieť tisícky ľudí. Aj tento rok očakávajú amatérski herci v prípade priaznivého počasia vysoký počet divákov.

foto: ilustrčné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie