Správy

Na pomoc utečencom vyčlenil Prešov 200-tisíc eur. Na čo ich chce použiť?

Prešovskí mestskí poslanci schválili financie pomoc pre obyvateľov Ukrajiny a utečencom.

Ilustračný obrázok k článku Na pomoc utečencom vyčlenil Prešov 200-tisíc eur. Na čo ich chce použiť?
Zdroj: Dnes24.sk

Prešovskí mestskí poslanci na výdavky spojené s pomocou obyvateľom Ukrajiny a utečencom počas stredajšieho rokovania v rozpočte vyčlenili sumu 200-tisíc eur. Z toho 150-tisíc eur podlieha ďalšiemu schváleniu mestského zastupiteľstva.

Humanitárna pomoc

Financie plánuje mesto použiť na nákup potravín a jedla, zdravotníckeho materiálu, postelí, matracov, prepravu utečencov z Ukrajiny, ako aj náklady spojené s poskytnutím ubytovacích priestorov a nebytových priestorov a podobne.

„Neustále vznikajú nové a nové požiadavky v rámci humanitárnej pomoci obyvateľom Ukrajiny a utečencom. Ak chceme naplniť požiadavky a pomôcť v tejto ťažkej situácii, je nevyhnutné aj v rámci rozpočtu mesta navýšiť položky v časti výdavkov. Navýšenie rozpočtu je navrhované prevodom z rezervného fondu. Zmenou dôjde k zmene výšky rozpočtu mesta Prešov v príjmovej a výdavkovej časti o 200-tisíc eur,“ uviedol pri predkladaní materiálu vedúci odboru financií a mestského majetku Mestského úradu v Prešove Radko Lapoš.

Sumu rozdelili

Poslankyňa Svetlana Pavlovičová navrhla, aby sumu rozdelili na 50-tisíc eur, ktoré sa použijú na bežné výdavky okamžite a 150-tisíc eur uvoľnia až po schválení mestského zastupiteľstva. Jej návrh zastupiteľstvo schválilo.

„To znamená, že zdroje sú zaviazané a uvoľnia sa, keď bude požiadavka. Mestské zastupiteľstvo žiada o zabezpečenie výkonu kontroly vyúčtovania Komisiu sociálnu a bytovú a žiada o predloženie informácie o zabezpečení mimoriadnej situácie v súvislosti s vojnovými utečencami z Ukrajiny. Termín je rokovanie mestského zastupiteľstva v apríli 2022,“ povedala počas predkladania návrhu Pavlovičová.

Poslanci zároveň schválili rozšírenie všeobecne záväzného nariadenia o miestnych daniach, v ktorom oslobodili od platenia dane štátnych občanov Ukrajiny a ich rodinných príslušníkov, ktorí sa ubytujú v jednotlivých zariadeniach v Prešove v súvislosti s vojnovým konfliktom na Ukrajine. V meste je ustanovená sadzba dane za ubytovanie 0,66 eura na osobu a prenocovanie.

Foto: ilustračné

Prečítajte si tiež

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM