Ilustračný obrázok k článku Na cesty vyrazia nové autobusy MHD: Prinesú USB nabíjačky a klimatizáciu
Zdroj: Mesto Prešov

Na cesty vyrazia nové autobusy MHD: Prinesú USB nabíjačky a klimatizáciu

Dopravný podnik uvádza do prevádzky šesť nových autobusov. Na aké novinky sa môžeme tešiť?

Správy
Správy

Na cesty vyrazia nové autobusy MHD: Prinesú USB nabíjačky a klimatizáciu

Dopravný podnik uvádza do prevádzky šesť nových autobusov. Na aké novinky sa môžeme tešiť?

Ilustračný obrázok k článku Na cesty vyrazia nové autobusy MHD: Prinesú USB nabíjačky a klimatizáciu
Zdroj: Mesto Prešov

Na prešovské cesty v týchto dňoch vyrazí šesť nových dieslových autobusov. Nové vozidlá nahradia najstaršie autobusy, ktoré sú za hranicou životnosti a nespĺňajú súčasné štandardy mestskej hromadnej dopravy (MHD). Informoval o tom hovorca mesta Vladimír Tomek.

„Vozidlá budú nasadzované na všetkých autobusových linkách prešovskej MHD a cestujúcim ponúknu väčší komfort a bezpečnosť. Ide o dva štandardné 12-metrové a štyri kĺbové 18-metrové autobusy,“ povedal Tomek.

Kĺbové autobusy tohto typu už cestujúci MHD podľa jeho slov poznajú. V súčasnosti sú v prevádzke tri takéto vozidlá, krátka verzia je v Prešove novinkou.

Nahradia tie najstaršie

„Základným predpokladom pre atraktívnejšiu a modernejšiu mestskú hromadnú dopravu je postupná obmena vozového parku. Pridanou hodnotou je, že tieto nové autobusy sú ekologickejšie a ich prevádzka je ekonomickejšia. Samozrejmosťou je aj to, že autobusy sú nízkopodlažné, vďaka čomu uľahčíme výstup a nástup aj zdravotne znevýhodneným cestujúcim,“ uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová

Moderné vozidlá postupne nahradia najstaršie autobusy, ktoré sú za hranicou životnosti a nespĺňajú súčasné štandardy modernej MHD. Kúpna cena za jeden 12-metrový autobus je 195 000 eur bez DPH, kĺbový 18-metrový autobus stojí 278 000 eur bez DPH. Financovanie prvých šiestich vozidiel, ktoré boli dodané v uplynulých dňoch, je z 95 percent zabezpečené pomocou Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP), zvyšných päť percent pokryje prešovský dopravný podnik.

Prečítajte si tiež

Financovanie zostávajúcich deviatich autobusov, ktorých nákup bol podpísaný v závere mesiaca júl 2021, bude zabezpečené z vlastných zdrojov dopravcu.

Doplnková výbava

„Všetky nové autobusy sú vybavené naftovým motorom, ktorý spĺňa emisnú normu Euro 6D. Kabínka vodiča a priestor cestujúcich ochladzujú oddelené klimatizačné jednotky. O komfort pri cestovaní je postarané vďaka mäkkým čalúneným sedadlám, ktoré cestujúci poznajú z najnovších prešovských trolejbusov. V porovnaní s predchádzajúcimi vozidlami majú však nové autobusy lepšiu výbavu,“ povedal Tomek.

Informácie o spoji a nasledujúcich zastávkach bude zobrazovať plnofarebný LCD displej. Vonkajšie informačné tabule sú väčšieho formátu, vďaka čomu budú informácie na nich lepšie viditeľné. „Zaujímavosťou sú madlá, ktoré majú v porovnaní s predchádzajúcim modelom aj povrchovú antikorovú úpravu. O bezpečnosť jazdy sa stará predná a zadná palubná kamera a cúvacie senzory. Nechýbajú ani bezpečnostné kamery v interiéri a USB nabíjačky na madlách,“ dodal Tomek.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín