Správy

Na ceste každoročne uhynú tisíce žiab: Ochranári na Sigorde aj pri Ružíne osadili zábrany

Najčastejšie migrujúcim obojživelníkom končiacim pod kolesami áut je ropucha bradavičnatá, ktorej spoločenská hodnota je 300 eur.

Ilustračný obrázok k článku Na ceste každoročne uhynú tisíce žiab: Ochranári na Sigorde aj pri Ružíne osadili zábrany
Zdroj: Dušan Guman

Ochranári upozorňujú na migráciu žiab, z tohto dôvodu už inštalovali pozdĺž kritických úsekov migračné zábrany. Na vodičov apelujú, aby na úsekoch v okolí vodných nádrží zvýšili ostražitosť a boli ohľaduplní k žabám aj dobrovoľníkom, ktorí ich zachraňujú. Tasr o tom informovala Marta Hrešová zo Štátnej ochrany prírody SR – Regionálneho centra ochrany prírody v Prešove.

Ďalšie zaujímavosti zo siete Dnes24:

Na ochranu obojživelníkov každú jar inštalujú v trasách ich ťahu asi pol metra vysoké plastové fólie, ktoré žaby zastavia. Následne ich vyzbierajú a prenesú na druhú stranu cesty.

Prvá cesta

Zábrany osádzajú ručne. V týchto dňoch ich už inštalovali v Kokošovciach na Sigorde, Uzovskom Šalgove a pri vodnej nádrži Ružín. Spolu s dobrovoľníkmi lokality denne navštevujú a žaby prenášajú cez cestu. Prvá cesta obojživelníkov zo zimoviska vedie po oteplení práve k vode, kde nakladú vajíčka.

Témy, ktoré hýbu Slovenskom

„Počas svojej púte na mnohých miestach prechádzajú cez cesty, kde ich každoročne uhynú tisíce,“ pripomenula s tým, že obojživelníky sú významnou súčasťou potravinového reťazca. Konzumujú veľké množstvo hmyzu a samy sú potravou mnohých vtákov i cicavcov.

Nerovnováha v ekosystéme

„Ich vyhubenie by mohlo spôsobiť nerovnováhu v ekosystéme a zároveň znížiť biologickú rozmanitosť – biodiverzitu,“ dodala Hrešová.

Najčastejšie migrujúcim obojživelníkom končiacim pod kolesami áut je ropucha bradavičnatá, ktorej spoločenská hodnota je 300 eur. Okrem nej často migrujú aj skokany hnedé a skokany štíhle. Medzi prenesenými jedincami sa nachádzajú aj rosničky zelené, kunky žltobruché a niekoľko mlokov hrebenatých a bodkovaných.

ilustračné foto

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM