Ľubomír Hudačko Správy

Mimovládka INEKO hodnotila zadĺženie miest: Pozrite, koľko percent si nesie na pleciach Prešov!

Na hospodárenie slovenských miest si posvietil inštitút INEKO. Niektoré mestá sa môžu pochváliť dobrým finančným zdravím, u iných je to už horšie. Pozrite si, kam patríme my....

Ilustračný obrázok k článku Mimovládka INEKO hodnotila zadĺženie miest: Pozrite, koľko percent si nesie na pleciach Prešov!
Zdroj: Webnoviny.sk

INEKO hodnotil finančné zdravie jednotilivých miest. Jednou zo zložiek hodnotenia boli aj dlhy samospráv.

Rekordér

Najvyššie percento svieti podľa hodnotenia Ineka nad krajskou Žilinou – celkový dlh mesta je 77,1 percenta. „V jej dlhu je však započítaný aj úver od štátu na výkup pozemkov v súvislosti s investíciou automobilky KIA, ktorý mesto postupne spláca. Po odrátaní tejto výpomoci na tom Žilina nie je tak kriticky,“ komentuje INEKO na svojom webe. Celkové finančné zdravie ohodnotili na známku 3,3, pričom 0 je na tejto stupnici najhoršie číslo.

Kde sme my?

Dlh Prešova nelámal rekordy ani v zadĺženosti, ani vo finančnom zdraví. Jeho dlh činí podľa Ineka 34,3 percenta.

Finančné zdravie (FZ) mesta ohodnotili číslom 3,4. Pre porovnanie, Veľký Šariš si vyslúžil percentuálne skóre 28,7 a FZ: 2,9. Neďaleký Bardejov 25,0% a FZ 3,3.

Prekvapením bol Poprad, ktorého dlh zostal takmer na nule (0,9 %) a z prieskumu teda obišiel takmer s čistým štítom. Finančné zdravie je tu podľa INEKO hodnotené známkou 5,4.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM