Správy

Mimoriadna situácia v Prešovskom kraji trvá: Obidve vlády dostali výzvu prísť do obcí

Finančnú pomoc ľuďom podľa prednostu Okresného úradu prisľúbil vyšší územný celok, ale aj Poliaci.

Ilustračný obrázok k článku Mimoriadna situácia v Prešovskom kraji trvá: Obidve vlády dostali výzvu prísť do obcí
Zdroj: Facebook.com/Ivett Moravská

Mimoriadna situácia v Prešovskom kraji po zemetrasení naďalej platí. Po zasadnutí krízového štábu to vyhlásil prednosta Okresného úradu v Prešove Peter Harvan.

Najhoršie zasiahnuté sú podľa neho obce Ďapalovce, Jankovce a Nižná Sitnica. Škody sú však aj v ďalších obciach. V teréne sú aktuálne statici, ktorí postupne kontrolujú poškodené domy.

„Situácia je stabilizovaná. Pracuje sa na odstraňovaní škôd. V teréne sú statici, prísť by mali aj ďalší. Do štvrtka (12. 10.) by sme chceli vo všetkých dedinách skontrolovať poškodené stavby,“ povedal Harvan.

Pomôžu aj Poliaci

Obyvatelia, ktorí nemôžu bývať vo svojich poškodených domoch, majú podľa jeho slov zabezpečené ubytovanie u svojich rodín. Výšku škôd stále nevedia odhadnúť, požiadali však starostov, aby ich vyčíslili.

Finančnú pomoc ľuďom podľa prednostu prisľúbil vyšší územný celok, ale aj Poliaci. Harvan požiadal súčasnú i budúcu vládu, aby sa do zasiahnutých obcí prišli pozrieť a zaujali aj stanovisko k pomoci.

„Zo strany štátu tápeme v pomoci,“ podotkol.

V prípade poškodených kostolov v Jankovciach a Nižnej Sitnici, o ktorých prednosta i ministerstvo vnútra povedali, že ich zbúrajú, uviedol, že sa od pamiatkového úradu dozvedel, že to nebude až také „jednoduché“.

Chcú to zachrániť

„Oni to budú nejakým spôsobom chcieť zachrániť. Po včerajšej prehliadke si však neviem predstaviť ako. Stavební inžinieri a technici však dnes vedia urobiť takmer zázraky, tak uvidíme,“ vyhlásil Harvan s tým, že kostoly sú v zlom stave.

Východné Slovensko zasiahlo v pondelok (9. 10.) večer zemetrasenie. Malo silu 4,9 lokálneho magnitúda a epicentrum v katastri obce Ďapalovce v okrese Vranov nad Topľou. Úmrtia ani zranenia nie sú hlásené. Vo viacerých obciach však evidujú materiálne škody.

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM