Ľubomír Hudačko Rôzne

Mesto sa stáva centrom umenia a progresívneho divadla: Začal sa Akademický Prešov

Študentský umelecký festival sa koná nielen na univerzitnej pôjde, ale aj v Divadle Alexandra Duchnoviča, Divadle Jonáša Záborského a PKO – Čierny orol.

Ilustračný obrázok k článku Mesto sa stáva centrom umenia a progresívneho divadla: Začal sa Akademický Prešov
Zdroj: Akademický Prešov

Tento týždeň patrí v meste 59. ročníku tradičného podujatia Akademický Prešov. Najstarší festival svojho druhu na Slovensku sa počas štyroch dni stáva centrom tvorivosti vysokoškolákov i umelecky progresívneho divadla.

Do piatku 25. apríla si môžu návštevníci na rôznych miestach vychutnať profesionálne i študentské divadlo, film, literatúru, workshopy, umelecký preklad a prednes, diskusie, hudbu, ale aj generačný i medzigeneračný dialóg.

Ako informovala hovorkyňa Prešovskej univerzity v Prešove Mária Dudová-Bašistová, platformu Akademický Prešove definuje prepojenie umeleckej súťaže, festivalu profesionálnych umelcov i dobrovoľníctva.

Rozvíja myslenie mladých

„Festival systematicky rozvíja umelecké a kritické myslenie mladej generácie, podnecuje kreatívnu participáciu a vytvára priestor na reflexiu aktuálnych spoločenských tém,“ priblížil ideu podujatia zástupca riaditeľa a šéfdramaturg festivalu Akademický Prešov Miron Pukan.

Pripravené sú štyri kategórie – študentské divadlo, pôvodná literárna tvorba, umelecký preklad a krátkometrážny film. Súťažná časť odprezentuje tvorbu študentov rôznych slovenských vysokých škôl.

„Dramaturgia festivalu sa sústreďuje na umelecké hľadačstvo, generačné výpovede a otvorenú spoločenskú reflexiu. Tento rok bude súťažiť osem študentských inscenácií z Nitry, Ružomberka, Michaloviec a Prešova,“ priblížila jedna z organizátoriek festivalu Diana Laciaková.

Medzi témami rezonujú psychické zdravie mladých ľudí, kyberšikana, svet ženy v kontexte súčasnosti, hodnotové opory človeka a spoločnosti, medzigeneračný dialóg či environmentál­ne témy.

Forma spracovania je rôzna, od monodramatických útvarov, novej drámy, cez divadlo poézie a tanečno-pohybovú performanciu až po klasickú činohru a reinterpretáciu klasických diel s nadčasovým odkazom.

Workshopy s umelcami

Program je doplnený o kurátorský výber inscenácií z oblasti profesionálneho divadla zo Slovenska, Česka, Nemecka a Poľska. Súčasťou programu sú workshopy s významnými slovenskými umelcami aj odborníkmi nielen na divadlo.

„Rozborové semináre zase prinášajú spätnú väzbu na tvorivú činnosť, kreovaný je tu tiež priestor na imaginatívnu, produkčnú a marketingovú invenciu,“ uviedla Dudová-Bašistová.

Chýbať nebudú besedy, diskusie a prezentácie nových publikácií o divadle.

Organizátorom festivalu je už tradične Prešovská univerzita v Prešove v spolupráci s občianskym združením Akademický Prešov. Študentský umelecký festival sa koná nielen na univerzitnej pôjde, ale aj v Divadle Alexandra Duchnoviča, Divadle Jonáša Záborského a PKO – Čierny orol.

Spolupráca funguje aj s centrami umenia a kultúry Čukoláda, Wave, Viola, Stromoradie a premiérovo sa zapojil aj nový priestor Čierny most. Po rekonštrukcii budú časti programu festivalu hostiť aj Krajská galéria v Prešove a Krajská knižnica P. O. Hviezdoslava.

archívne foto

Zdroj: SITA
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM