Samospráva

Mesto Prešov je na zimné mesiace pripravené: Na vybraných miestach bude aj zákaz státia

So snehovou nádielkou budú bojovať mechanizmy, pracovníci a využije sa aj ekologický posypový materiál. Navyše, na vybraných miestach osadia zákaz státia.

Ilustračný obrázok k článku Mesto Prešov je na zimné mesiace pripravené: Na vybraných miestach bude aj zákaz státia
Zdroj: Mesto Prešov

Na zimnú údržbu ciest a chodníkov v meste Prešov v roku 2019 bolo podľa informácií prešovskej radnice v rozpočte schválených spolu 600 000 eur.

Kontakt pre občanov

„Zimnú údržbu ciest v meste zabezpečuje 29 ľudí, údržbu chodníkov 30 až 35 ľudí. Zimnú údržbu miestnych komunikácií vo vlastníctve mesta Prešov bude zabezpečovať Správa a zimná údržba prešovských ciest, s.r.o. s vlastným dispečingom. Kontaktovať ich občania môžu na telefónnych číslach: 051/7734424, 051/7734628,“ uviedla tlačová referentka Msú v Prešove Lenka Šitárová.

Zimnú údržbu ciest 1. až 3. triedy bude zabezpečovať Prešovský samosprávny kraj s vlastným dispečingom.

„Zásoby posypových materiálov boli pripravené už cez víkend a podľa potreby sa budú navyšovať. Aktuálne je pripravených 656 ton kamennej drte a 368 ton priemyselnej soli,“ doplnila ďalej Šitárová.

Na údržbu chodníkov v centrálnej mestskej zóne a MHD zastávok bude zabezpečený ekologický posypový materiál – chlorid horečnatý spolu so zeolitom frakcie 2 – 4 mm.

Nádoby na ručný posyp

Radnica vysvetľuje, že zeolit je mäkký, mimoriadne nasiakavý materiál, ktorý lepšie vysušuje udržiavanú plochu a navyše sa časom rozpúšťa, takže pohyb po pešej zóne je komfortnejší. V ostatných mestských častiach sa bude používať kamenná drť frakcie 2 – 4 mm.

Na základe návrhu mesta Prešov pribudlo pri schodoch na území mesta aj 22 kusov 400-litrových nádob na ručný posyp. Dve nádoby sa nachádzajú priamo v centre mesta, tri ďalšie sú umiestnené na Kmeťovom stromoradí, päť nádob sa nachádza pri nákupných centrách a zvyšné nádoby sú umiestnené v ostatných mestských častiach.

Na zimnú údržbu chodníkov v meste Prešov je aktuálne pripravených a zabezpečených 12 vozidiel.

Pri pluhovaní a posype ciest však nastávajú komplikácie s prejazdom vozidiel najmä cez ulice na sídliskách, kde sú pri krajnici zaparkované autá.

Osadia zákaz státia

„Mesto Prešov preto počas zimných mesiacov na vybraných miestach osadí dočasné dopravné značenie „zákaz státia.“ V tejto súvislosti prosí mesto vodičov o dodržiavanie tohto značenia a ohľaduplnosť. Dodržiavanie značenia bude kontrolovať aj Mestská polícia,“ dodala Šitárová.

Zohľadňovať sa bude aj požiadavka ŽSR, na základe ktorej sa nemôžu aplikovať posypové materiály 25 metrov pred ani za železničnými priecestiami. Zabezpečí sa však, aby odhrnutý sneh nezostával na železničných priecestiach.

V meste Prešov máme 182 km mestských komunikácií, približne 270 km chodníkov a 15 km cyklochodníkov.

A v obrazoch si pozrite aj to, ako nedávno v prešovskom Ekoparku rozkvitol lykovec. Kliknite si fotogalériu.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Prešova a okolia.

Rozkvitnutý lykovec z prešovského Ekoparku V OBRAZOCH
3
Galéria

Hl. foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM