Milan Jusko Iné športy

Maratónci v chladnom počasí nepokorili rekord

Už 17. ročník prešovskej maratónskej štafety usporiadal Atletický klub Slávia Prešovská univerzita. Ani pomerne chladné počasie neodlákalo nadšencov kráľovnej športu zapojiť sa do zápolenia na atletickom ovále.

Na atletickom štadióne Slávie PU Prešov na Ul. 17. novembra sa do štafety zapojilo 17 atlétov, kde každý po odbehnutí 300m podáva kolík nasledujúcemu bežcovi. Súťaž nie je vekovo ohraničená a tak sa na trati stretol najmladší Matej Maňkoš(10) s najstarším Jozefom Miklušom(64).

Športovci zvládli maratónsku trať za 2:20:16h. Rekord Prešovskej maratónskej štafety padol v roku 1996 a má hodnotu 1:53:13h. Len pre zaujímavosť, svetový rekord v maratóne vytvoril Patrick Makau z Kene časom 2:03:38.

Najrýchlejší 300 metrový úsek zabehol Samuel Jusko(14), člen Slavie Prešovskej Univerzity v osobnom rekorde 41,8s.

Maratón je beh na dlhú vzdialenosť, ktorého trať meria 42,195 km (26 míľ a 385 yardov). Jeho vznik bol inšpirovaný legendou o gréckom vojakovi Feidippidovi, ktorého v roku 490 pred Kr. vyslali z mesta Maratón do Atén, aby oznámil, že Peržania boli zázračne porazení v bitke pri Maratóne. Podľa legendy zabehol celú vzdialenosť bez zastavenia sa, ale krátko po tom, ako odovzdal odkaz o víťazstve skolaboval od vyčerpania a umrel.

O vydarený priebeh podujatia sa pričinili Marek Béreš, Stanislav Hajduk a Juraj Maľcovský. „Súťaž prebehla v súlade s pravidlami, v duchu fair-play.“ zhodnotil hlavný rozhodca a účastník behu Stanislav Hajduk.

presov24 foto: Marcel Krivda

maratonska_stafeta
23
Galéria

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie