Ľubomír Hudačko Rôzne

Má famózny hlas a pochádza z obce neďaleko Prešova: Spevák Peter Ondria na ňu nedá dopustiť!

Jeho famózny hlas je rospoznateľný na kilometre. Spevák Peter Ondria alias Luis Armstrong nedá dopustiť na svoju rodnú obec, ktoru je Víťaz. Dedinka neďaleko Prešova mu prirástla k srdcu a nedá na ňu dopustiť. Nielen o tom porozprával interpret bluesových šlágrov.

Ilustračný obrázok k článku Má famózny hlas a pochádza z obce neďaleko Prešova: Spevák Peter Ondria na ňu nedá dopustiť!
Zdroj: TASR

Známy slovenský spevák Peter Ondria, ktorého ľudia poznajú predovšetkým ako interpreta piesní Luisa Amstronga, hovorí, že zo svojej rodnej obce Víťaz neďaleko Prešova by už neodišiel. Tvrdí, že táto dedina je jeho hudobný festival, kde je on vždy víťazom. Práve tu pod kopcom Branisko začala jeho muzikantská dráha.

Víťaz liahňou hudobníkov

Peter začal hrávať už ako malý chlapec a na tie časy v 80. rokoch s radosťou spomína. Víťaz bol liahňou hudobníkov a v tých rokoch tam existovalo okrem folklórneho súboru asi osem hudobných skupín. Sám inklinoval k rockovej hudbe a hrával na bicích.

„Bol som ešte len osemročný chlapec a kapely mi vždy ponúkali možnosť zahrať si. Mohol som si vyskúšať všetko, lebo často som zaskakoval za chýbajúcich muzikantov,“ pripomína svoje hudobné začiatky Ondria, ktorý mal prvú kapelu so svojím bratom Jozefom.

Pokrievky ako činely

Táto kapela vraj nemohla chýbať na žiadnom víťazskom podujatí a legendárnych estrádach, ktoré tam mali veľkú tradíciu. Na nich ho bolo vidieť väčšinou s akordeónom, ale dnes ovláda hru na bicie, klávesy, trubku. Spomína si, ako ho chodili hudobníci vypýtať od rodičov, aby mohol hrať na nejakých nočných zábavách. Ešte ako desaťročný chlapec sa zúčastnil s kapelou aj na takzvaných prehrávkach, ktoré museli v tých časoch skupiny absolvovať. A tam nechceli veriť, že niekto prišiel s takým mladučkým bubeníkom.

„Ja som makal, začal som na hrncoch pri udiarni. Mame som povynášal všetko z kuchyne, pokrievky som mal ako činely, a tak som sa vytrénoval. Neskôr som hrával na zábavách a svadbách, potom profesionálne po baroch a nakoniec mi učaroval Amstrong a s jeho repertoárom som prešiel 12 krajín,“ dodal Peter, ktorý vlastne ďaleko od tých hrncov neodišiel, pretože spolu s rodinou podniká v oblasti gastronómie.

Z Víťaza by neodišiel

Keď tento malý spevák hovorí o svojej rodine, z jeho hlasu je cítiť pokoru, lásku a oddanosť. Nedá dopustiť ani na svoju rodnú dedinu, kde zostal žiť napriek tomu, že možností na to, aby odišiel a živil sa len hudbou, bolo určite niekoľko.

„Sme štyria bratia a sestra a najstarší brat Vlado nás tak držal pokope. Vždy sme doma robili niečo spoločne a bolo tu silné rodinné puto. Ja som rodinne založený,“ povedal Peter. S úsmevom dodal, ako sa niekedy ľudia čudujú, keď ho vidia vystúpiť z dodávky a prenášať veci. V rodinnom podniku je vraj spokojný a z Víťaza by už nikdy neodišiel. „Keď som hrával Amstronga, bol som maximálne mesiac preč a vždy ma ťahalo domov na Slovensko, do Víťaza. Som rád, že som tu a že sa vraciam domov a keď prejdem značku obce, už viem, že som v cieli, že víťazím,“ dodal Peter Ondria.

Čítajte tiež:

Podľa čoho má Víťaz pri Prešove svoj názov? Legenda hovorí o vyhratej bitke s Tatármi!

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM