Prešovčanka tvorí úžasné SLANÉ torty: Obľúbená je najmä syrová plnka, FOTO
Keď je dopyt zo dňa na deň, objednávku musí odmietnuť. Výroba slanej torty je totiž niečo iné, ako výroba sladkej. Aké chute v tomto smere majú Prešovčania?
Prvú tortu vymyslela pred 13 rokmi ako darček pre manžela. Juliana z Prešova má hobby vyrábať nádherné slané torty, o ktorých nám v rozhovore prezradila viac.
Radšej mäso ako cukor
Boli časy, keď mala cez víkend na práci vyrobiť aj päť tort.
„Keďže chcem, aby každá bolo nielen jedlom, ale aj kus tvorby, viac ako päť tort na víkend neberiem. Oproti pečeniu sladkej torty je to rozdiel. Sme rodina, ktorá má radšej chuť mäsa, ako cukru. Ja ako tvorivý človek som stále hľadala niečo, kde by som mohla tvorivosť prezentovať,“ prezradila pre náš portál.
Slaný piškótový korpus
Torty kedysi vyrábala z toastových chlebov. Po rokoch sa však už chcela odlíšiť. „Začala som vymýšľať slané korpusy, časom došlo k pečeniu slaného piškótového korpusu. Bol to boj, kým som si vymyslela a odskúšala rôzne variácie. Začala som potom robiť aj torty s korpusmi ako chlebík. Postupne som si vyšperkovala svoje recepty aj plnky a skúšala kombinácie. Veľmi veľa pokusov nevyšlo, kým som bola spokojná s receptami a chuťami. Neuspokojím sa s niečím, o čom nie som presvedčená, že chutí skvele,“ hovorí s entuziazmom.
Záujemcovia vedia vopred, aký tvar torty chcú.
Ľudia sa toho boja
„Ľudia sa však ešte boja slaných tort a experimentov pri nich. Snažím sa, aby ani jedna torta nebola rovnaká. Cudzie práce, ani tie svoje nekopírujem. Moja fantázia je v plnom nasadení, pretože keď hovorím s ľuďmi, akú by chceli, mne sa už v hlave vytvára obrazec akú im odovzdám,“ hovorí ďalej Juliana na margo priebehu svojej tvorby.
Hlavným ochutnávačom je ona sama, z každej torty má vzorky korpusu aj plniek. Ochutnávajú aj kamaráti, dcéra a manžel. Ľudia však podľa jej slov veľmi nepoznajú pečené slané torty a plnky.
„Sú v tom opatrní. Väčšina ľudí necháva všetko na mne, obľúbený tvar nie je, sú len obľúbené suroviny. Niekto nemá rád salámy a chcú len syry, zeleniny a ovocie. Bola aj taká požiadavka, aby bolo na torte čo najviac mäsových výrobkov a minimum zeleniny a syru. Pri slaných tortách ide skôr o chuť ako o tvar. Tvar a zvláštnosť sa tomu snažím dodať ja, aby torta na oslave zaujala. Ľudia mi prejavujú veľkú dôveru, keď mi nechávajú voľnú ruku. Vtedy odo mňa odchádzajú, podľa mňa, najkrajšie torty,“ prezradila ďalej.
Chute Prešovčanov
Juliana robí osem druhov domácich plniek. Ľudia sú podľa nej nadšení, keď chcú vyskúšať slanú tortu. Veľakrát dokonca musí odmietnuť objednávku a to vtedy, keď je dopyt zo dňa na deň.
Dáva si záležať, aby suroviny boli čerstvé a preto objednáva a nakupuje priamo u výrobcov.
Najideálnejšie je objednať si tortu týždeň pred odberom. A aké chute majú Prešovčania? „Tu sa papá všetko. Asi však najčastejšie ide syrová plnka. A klasika ako šunka, saláma a tunajšie syry,“ spresnila.
Keď ide o torty, kde zákazník chce slanú piškótu, tak výroba podľa Juliany trvá celkovo 6 až 8 hodín. Tam je už započítaný čas s pečením, plnením a chladením.
Vie to presne
„Pri kysnutom chlebovom korpuse trvá výroba 8 až 10 hodín. Samotné dekorovanie je to, čo na tom zbožňujem najviac, teda vyrezávanie ovocia, zeleniny a ukladanie je tak na 1 až 2 hodiny. Ale sú aj dni, keď sa mi nedarí a keď je deň blbec. Stojím nad potiahnutou tortou a nevidím, ako by mala vyzerať. Našťastie, toto sa mi to stalo len párkrát. Inokedy presne viem, ako chcem, aby vyzerala už keď hovorím s objednávateľom,“ dodala na záver Prešovčanka Juliana.
Jej tvorbu si môžete pozrieť v priloženej fotogalérii.