Správy

Ľudí neodrádza ani zákaz kúpania: Jazero Beňatina je slovenským Chorvátskom, FOTO, VIDEO

Bývalý kameňolom pri obci Beňatina je počas leta vyhľadávanou lokalitou. Čo je na ňom také vzácne?

Zdroj: TASR/Roman Hanc

V bývalom travertínovom kameňolome pri obci Beňatina v okrese Sobrance vzniklo po zaplavení spodnou vodou krásne prírodné jazero. Pre jeho tyrkysovú farbu prirovnávajú návštevníci Beňatinské jazero k chorvátskym Plitvickým jazerám.

Stráži ho veľryba

Aj napriek tomu, že kúpanie v jazere oficiálne povolené nie je, v teplých letných dňoch je pre ľudí obrovským lákadlom a osvieženiu neodolajú. Robia tak ale na vlastné riziko. Tyrkysové sfarbenie vody je spôsobené rôznofarebnosťou vápenca v lome, neprítomnosťou bahna v ňom a tiež tým, že do lomu voda neustále priteká a odteká.

Jazero je výnimočné aj zvláštnym znamením. Na skale z jednej strany vznikol útvar, ktorý pripomína chvost veľryby alebo nedokončenú rybu. Niektorí návštevníci preto toto miesto nazývajú aj beňatisnkou veľrybou.

Chystajú novinky

Okrem kúpania v jazere je lom vyhľadávaný aj pre krásnu prírodnú scenériu. V snahe zvýšiť turistickú atraktívnosť lokality vznikla na vrchole travertínu vysunutá vyhliadka, chodníky premosťujúce nedostupné úseky, fotopoint a ďalšia turistická infraštruktúra. Do budúcna je tu plánovaný vyhliadkový chodník okolo celého jazera aj zipline ponad vodnú plochu.

Ako to v letných horúčavách pri jazere vyzerá si môžete pozrieť vo videu a priloženej galérii.

Jazero Beňatina
7
Galéria
Zdroj: TASR/Roman Hanc

Ďalšie turistické atrakcie v Košickom kraji

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM