Správy

Ktoré programy si vybrali? Prešovská univerzita hlási VEĽKÝ záujem ukrajinských študentov

Aktuálne tu študuje takmer 1 370 študentov z Ukrajiny z celkového počtu 8 500 študentov.

Ilustračný obrázok k článku Ktoré programy si vybrali? Prešovská univerzita hlási VEĽKÝ záujem ukrajinských študentov
Zdroj: Prešovská univerzita

Záujem ukrajinských študentov o štúdium na Prešovskej univerzite (PU) v Prešove z roka na rok rastie. Pre TASR to uviedla hovorkyňa univerzity Anna Polačková.

V predošlom roku na PU študovalo 910 ukrajinských študentov.

Najviac cudzincov je zapísaných na Filozofickej fakulte a Fakulte manažmentu, ekonomiky a obchodu. Najvyšší podiel cudzincov je zapísaných na Pravoslávnej bohosloveckej fakulte.

Čo študujú?

„Zo študijných programov, ktoré sú vyhľadávané medzi ukrajinskými študentmi patria cudzie jazyky, tlmočníctvo a prekladateľstvo, stredoeurópske štúdiá, ale aj sociálna práca, politológia či študijné programy v oblasti manažmentu a marketingu,“ povedala Polačková.

Ako ďalej uviedla, vzhľadom na to, že na PU už dlhšie narastá počet zahraničných študentov, vytvorili pred niekoľkými rokmi kurzy slovenského jazyka, za ktoré študenti môže získať kredity či už v balíku povinne voliteľných predmetov alebo výberových predmetov.

„Do júna realizovala Filozofická fakulta bezplatné kurzy slovenského jazyka, ktoré boli primárne určené azylantom, ľuďom so štatútom dočasného útočiska, ale aj príbuzným našich študentov či ďalším záujemcom o tieto kurzy,“ priblížila Polačková.

V čase od vypuknutia vojnového konfliktu na Ukrajine až do júna poskytovala PU ubytovanie pre príbuzných svojich študentov.

Žiadosti o štipendium

„Študenti boli podporovaní v dobročinnej činnosti, ich účasť či neúčasť na výučbe bola usmernená opatrením rektora. Študenti zasiahnutí vojnovým konfliktom mohli požiadať o jednorazové štipendium, ktoré bolo vyplatené študentom zo štipendijného fondu univerzity. Absolventi magisterského štúdia mohli po ukončení štúdia požiadať o ďalšie štipendium, ktorého cieľom bolo podporiť obdobie medzi ukončením štúdia a začlenením sa do pracovného procesu,“ vysvetlila hovorkyňa univerzity.

„Po vypuknutí vojnového konfliktu sme sledovali podporu, súdržnosť a snahu pomôcť. Študenti sami iniciovali viaceré aktivity nasmerované na pomoc jednak svojim kolegom, ale aj obyvateľom Ukrajiny či azylantom,“ dodala Polačková.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM