Ilustračný obrázok k článku Kryoterapia, je vhodná pre všetkých? 12 faktov, ktoré vám pomôžu v rozhodnutí
Zdroj: Aquacity Poprad

Kryoterapia, je vhodná pre všetkých? 12 faktov, ktoré vám pomôžu v rozhodnutí

Počas tejto vlny horúčav je už len myšlienka nba chlad veľmi príjemná. Čo tak ale -120 stupňov celzia? Je to ešte vôbec bezpečné? A je to pre všetkých?

Tlačové správy
Tlačové správy

Kryoterapia, je vhodná pre všetkých? 12 faktov, ktoré vám pomôžu v rozhodnutí

Počas tejto vlny horúčav je už len myšlienka nba chlad veľmi príjemná. Čo tak ale -120 stupňov celzia? Je to ešte vôbec bezpečné? A je to pre všetkých?

Ilustračný obrázok k článku Kryoterapia, je vhodná pre všetkých? 12 faktov, ktoré vám pomôžu v rozhodnutí
Zdroj: Aquacity Poprad

1. Čo je to kryoterapia?
O otužovaní sme už zväčša počuli a poznáme jeho pozitívne účinky, kryoterapia je však „nadstavba“. Pôsobenie chladu, ktorý dosahuje extrémne nízke hodnoty – mínus stodvadsať až mínus stotridsať stupňov celzia je datované do histórie – v 70. – 80 rokoch začali tieto účinky podrobne skúmať Japonci so zaujímavými výsledkami.

V ľudskom organizme dochádza pri pôsobení extrémneho chladu k zmenám, ktoré majú pre človeka pozitívny efekt. Dá sa zhrnúť v troch základných bodoch. Na chlad reaguje organizmus ako na stresový faktor a vylučuje látky ktoré majú organizmus uchrániť pre stresom.

Predovšetkým sú to endorfíny-hormóny šťastia, ktoré sú mnohonásobne účinnejšie ako morfium a spôsobujú eufóriu, ktorá dokáže nevnímať extrémne nízku teplotu ako faktor nepriaznivo pôsobiaci na ľudský organizmus.

V ďalšej etape sú to kortikoidy, rastový hormón a zvlášť pre športovcov veľmi dôležitý hormón – testosterón . Pôsobením chladu ďalej dochádza k pozoruhodnému efektu: dochádza k odstráneniu škodlivín v zmysle voľných radikálov, kyseliny mliečnej, urey, ktoré pôsobia na bunku toxicky a spôsobujú „zakyslenie“ organizmu, ktoré športujúci ľudia pociťujú ako svalovú bolesť po záťaži.

Fyzická záťaž ktorá nasleduje po pobyte v kryokomore má za následok opačný efekt. Po l5 minútovej záťaži dochádza k výraznému prekrveniu tkanív ktoré v štvrtej minúte záťaže dosahuje až štvornásobok bežného prekrvenia. Dochádza k výraznému zvýšeniu prívodu kyslíka do buniek svalov čo vyvoláva zníženie koncentrácie škodlivých látok, ktoré ešte neboli z buniek vyplavené.

2. Čím je prospešná?
Zvýšený krvný prietok v svaloch sa dá veľmi výrazne využiť : správnym pitným režimom, primeraným prísunom minerálov, vitamínov a energetických látok sa veľmi výrazne zvyšuje energetický potenciál buniek. Dochádza k biochemicky dokázateľnej urýchlenej normalizácii hodnôt látok sprvádzjúcich, res. spôsobujúcich únavu – k akémusi energetickému nabitiu organizmu. Celkovo sa dá pozitívny efekt kryoregenerácie zhrnúť do nasledovných bodov:

• Výrazné urýchlenie biochemickej regenerácie – napríklad pri športe • Výrazná pomoc pri rozvoji vytrvalosti a sily • Urýchlenie pozáťažovej regenerácie a regenerácie po úrazoch, operáciách či pri
rekonvalescencii pri rôznych ochoreniach – protizápalový účinok • Prevencia pred preťažením jednotlivých zaťažovaných systémov a orgánov. • Výrazné urýchlenie liečenia poúrazových stavov mäkkých tkanív a svalov. • Výrazná pomoc pri liečbe bolestivých stavov pohybového aparátu.

3. Aký má priebeh a na čo sa pripraviť?
V Kryocentre pracuje odborný personál, ktorý Vás celou kryoterapiou prevedie. Je zrejmé, že slová ako extrémny chlad, alebo fotka s ochranným rúškom nepôsobí práve ako niečo, čo „určite chcem vyskúšať“ , ale ak to návštevníka upokojí –kryoterapiu absolvujú aj deti :)

Na recepcii kryocentra dostanete špeciálne oblečenie – tzn. krátke nohavice, podkolienky, čelenka, rukavice a ženy aj tričko, muži chodia bez trička. Po prezlečení nasleduje krátka konzultácia s lekárom kryocentra, ktorý zistí Váš zdravotný stav. Všeobecne však platí, že kryokomoru môžu navštevovať všetci – zdraví aj chorí. Po návšteve lekára nasleduje oboznámenie s procesom kryoterapie priamo pred komorou a vstup do prvej komory, kde absolvuje návštevník cca 30 sekundový pobyt, a následne priamo vstupuje do kryokomory s teplotou – 120 až – 130 C, kde strávi 2 – max 3 minúty.

Počas celej doby pobytu sú návštevníci pod kontrolou vizuálnou a zároveň sa im personál aj prihovára, kedykoľvek počas terapie je možné z komory odísť. Odporúčame hlavne pre prváčikov prekonať svoj počiatočný strach a vydržať  Ten strach je zvyčajne v našej hlave – máme pocit ohrozenia, pretože zima, pretože malý priestor…nič vám však nehrozí. Ak sa uvoľníte, následný príval energie vám bude stáť za to a na kryoterapii sa stanete závislí!

Zdroj: Aquacity Poprad

4. Komu je možné kryoterapiu „vyslovene“ odporučiť a komu zakázať?
Napriek množstvu pozitívnych účinkov a indikácií, existuje niekoľko zdravotných dôvodov, ktoré nepovoľujú do kryokomory vstup (a zvlášť ak sú to neliečené stavy). Je to zvyčajne vysoký tlak (neliečený), onkologické ochorenia, tehotenstvo, niektoré ochorenia srdca.

5. Ako vlastne vplýva chlad na naše telo? Ľudovo povedané – predstavte si ako fúkanie balóna ale naopak…chlad a zima spôsobia stiahnutie, zmrštenie bunky a následné zohriatie jej nafúknutie – vymrštenie. A k tomu si predstavte z fyziky to množstvo energie, ktorá pri tomto procese vznikne.

6. Porovnanie sauny a kryoterapie – každá má vplyv na naše telo v inom smere – kde spočíva okrem chladu a tepla rozdiel?
Sauna je viac spájaná s relaxom, ak ideme do sauny, predstavíme si teplučko, pohodu… chýba tam ten „stres“ ako faktor, ktorý je základným spúšťačom celého chemického procesu, ktorý prebieha pri kryoterapii. Takisto – domáce recepty pri rôznych drobných poraneniach alebo stavoch – prikladáme si teplé, alebo studené, podľa toho či sa jedná o opuch, alebo zápal. Sauna a kryoterapia majú spoločný relaxačný a detoxikačný účinok, posilnenie srdca a prekrvenia organizmu.

7. Ako často na kryoterapiu chodiť – pravidelne alebo občasne?
Ľudské telo má schopnosť „naakumulovať“ dobré látky, preto sa pri každej terapii odporúča opakovanie v čo najväčšom počte, a čo najviac po sebe. Čím častejšie, najlepšie deň po dni, kryoterapiu absolvujete, tým je účinok vyšší a trvácnejší.

Máme napríklad pacientov, ktorí trpia rôznymi zápalmi kĺbov či kožnými ochoreniami, a tí uvádzajú že po absolvovaní 8 – 10 terapií niekedy dokonca znížia potrebu liekov, každopádne cítia dlhodobú úľavu od bolestí.

Prísť do kryocentra raz za čas je fajn, avšak vtedy je to skôr cvičenie a relax ako liečba, takže podľa toho čo návštevník potrebuje, tomu by mal prispôsobiť svoj čas.

8. Má kryoterapia význam pre športovcov, alebo aktívnych ľudí? Kryoterapia je absolútne odporúčaná k aktívnemu životnému štýlu. Viete o tom, že Ronaldo má doma vlastnú kryokomoru? A tvrdí o sebe, že jeho biologický vek je 23 rokov :) Kryoterapia má naozaj omladzujúci účinok na telo, vďaka detoxikačnému účinku, okrem toho však vylučovanie hormónov, najmä testosterónu, v priebehu kryoregenerácie je zaujímavé najmä pre športovcov.

Tento jav má totiž priamy vplyv na rast svalovej hmoty a na zvýšenie výkonnosti pri silovom a vytrvalostnom tréningu. Pôsobenie nízkych teplôt zároveň urýchľuje liečbu mäkkých tkanív a kĺbov po úrazoch (pomliaždenie s krvným výronom, vyvrtnutie), eliminuje krvácanie a opuchy, znižuje bolestivosť, obmedzuje riziko pretrénovania a podporuje svalovú relaxáciu i celkovú biologickú regeneráciu.

Zdroj: Aquacity Poprad

9. Funguje kryoterapia lokálne alebo celotelovo?
Kryoterapiu je možné absolvovať celotelovú, teda vstup do kryokomory, alebo lokálne. Lokálna kryoterapia je odporúčaná ako doplnok celotelovej, alebo samostatne, hlavne pri rôznych úrazoch, opuchoch, liečení zlomenín a jaziev a bolestivých bodov na tele. Pri lokálnej terapii sa dusík aplikuje priamo na postihnuté miesto, cca 3 minúty, nebolí to ani neštípe – chladí to postihnuté miesto. Táto lokálna kryoterapia však nie je kozmetickou procedúrou,.

10. Je kryoterapia vhodná pre každý vek, tehotné ženy či mamičky?
Tehotné mamičky bohužiaľ do kryokomory vstup povolený nemajú, avšak všetky vekové kategórie, aktívne aj menej aktívne, staršie či mladšie, tie čo chcú omladiť, skrášliť či povzbudiť psychiku a telo – pre tie je kryoterapia jednoduchý a dnes už aj cenovo veľmi dostupný spôsob. Má totiž aj preventívny a kozmetický efekt. Súčasné laboratórne výskumy evidentne svedčia o tom, že kryoterapia pôsobí pozitívne na imunitný systém a posilňuje tak obranyschopnosť organizmu, čo je dobrá správa pre mamičky, ktoré neustále bojujú s rôznymi školskými chorobami – aj deti v sprievode rodiča majú povolený vstup do kryocentra.

Čo je takisto skvelá správa – priamym pôsobením chladu na povrchové vrstvy kože a ich následným výrazným prekrvením v zahrievacej fáze sa vysvetľuje i pozitívny efekt pri odstraňovaní celulitídy.

Všeobecne možno konštatovať, že pobyt v extrémne nízkych teplotách omladzuje, osviežuje a zlepšuje náladu, takže prospieva aj pri jarnej únave, depresiách, a ženám v menopauze.

11. Na akú „zimu“ sa pripraviť a ako si na ňu telo zvyká?
Pobyt v komore sme absolvovali mnohokrát sami aj s prváčikmi aj ostrieľanými komorníkmi, dokonca aj „hore bez“ alebo v plavkách. Preto vnímame reakcie návštevníkov, hlavne tých, ktorí prídu prvý krát a môžeme povedať, že strach má veľké oči  Zima v komore samozrejme je, opaľovanie či sauna je určite príjemnejšie, ale nie je to nič, čo by sa nedalo zvládnuť, stačí sa uvoľniť. Osobne by som zimu prirovnala k januárovým teplotám, ak vybehnete von v tričku. „preklepne“ vás, ale určite to prežijete  Po 3 – 4 raze prestanete zimu vnímať ako problém, a do kryokomory sa začnete tešiť. Asi to bude aj tými endorfínmi aj tým, že naozaj po niekoľkých vstupoch je rozdiel značne cítiť u väčšiny návštevníkov.

12. Aké sú Vaše skúsenosti?
Osobná skúsenosť – imunita. Dlhodobo som brala lieky, každú zimu absolvovala povinnú jazdu – chrípka, bronchitídy…ak som to nezanedbala pred zimou a dala si poctivo celú kúru, môžem zodpovedne prehlásiť, že som vydržala celú zimu bez liekov. Na jar veľmi výrazne kryoterapia uľavuje alergikom. Úplne fantastické spätné väzby sú od pacientov práve s rôznymi kĺbovými ochoreniami – artróza, osteoporóza, bolesti chrbtice, svalov, reuma či napr. vážnejšie ochorenia ako Skleróza Multiplex.

Kryoterapia navracia týmto pacientom hybnosť, flexibilitu, silu a znižuje zápaly v tele, takže sa im skutočne na dlhý čas uľaví. Športovci či amatérski či profesionálni uvádzajú energetický účinok, viac sily, vytrvalosť, eliminácia svalovky, skutočne rýchla regenerácia – takisto vyskúšané na vlastnom tele – zrazu zakorčuľujete či zabicyklujete dvojnásobok km a tešíte sa so svoje skvelej kondície – a vlastne je za tým kryoterapia  Do nášho kryocentra napríklad pravidelne chodí pacientka až z Nových Zámkov, ktorá absolvuje v zime kryoterapiu a vlete pobyt pri mori – lieči si tak atopický ekzém a má fantastické výsledky.

Cíťte sa zdravo, cíťte sa mlado, buďte fit! Zakúpte si už teraz akciové balíčky kryoterapie na jeseň a buďte pripravení!

Kryoterapia významne stimuluje imunitný systém človeka, rieši problém s kožnými chorobami a ekzémami, psoriázou, celulitídou, ďalej ako liečebná procedúra sa uplatňuje aj a v reumatológii, pediatrii, ortopédii, chirurgii, neurochirurgii a fyzioterapii. Keďže pôsobí nielen na imunitný systém, ale aj na tukové bunky, využíva sa aj pri chudnutí a omladzovacích kúrach. Aktuálnu ponuku nájdete TU.

(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto správy

Zdroj: Aquacity Poprad
Zdroj: Aquacity Poprad
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín