Ľubomír Hudačko Rôzne

Koľko berie mäsiar, montážny pracovník či IT-čkár? Prešovčania prezradili svoje platy!

Nedávno uverejnený prieskum odhalil, koľko v priemere zarábame v jednotlivých okresoch. Zisťovali sme, koľko sa v Prešove a okolí skutočne zarába. Prekvapia vás tieto cifry?

Ilustračný obrázok k článku Koľko berie mäsiar, montážny pracovník či IT-čkár? Prešovčania prezradili svoje platy!
Zdroj: Webnoviny.sk

Informácie o priemernom zárobku v našom okrese sme vám priniesli v článku o zárobkoch v Prešovskom okrese.

Hoci podľa prieskumu portálu Platy.sk sme na tom lepšie než v okrese Stará Ľubovňa, alebo Humenné, mnohí Prešovčania nesúhlasia.

Kraľuje IT-čkár

„Chcel by som vidieť toho, kto tie prieskumy vykonáva. Kto zarobí v okolí Prešova do 400 eur, tak môže byť rád, že je rád. Vrátane mňa. Neviem si ani predstaviť, čo by som z toľkými peniazmi robil, pretože už som zvyknutý na živorenie," hovorí s trpkosťou v hlase montážny pracovník Peter (38).

Upratovačky sa takisto môžu jedine spoliehať na svoju polovičku či iné „benefity“. Aby zarábala cez 700 eur, tak to si Margita (52) zo súkromnej školy zamestnaná práve v tomto obore nevie predstaviť: „Tak to bol prieskum zrejme len o bočných príjmov politikov, alebo čo. Ja driem dvadsať rokov a nezarobím ani 500,“ povedala.

Je známe, že medzi najlepšie platené odvetvia patri IT technológie. Jedine tam by sa dalo podľa Ľudovíta (33) povedať, že plat dosahuje úroveň, ktoré v Prešovskom okrese zverejnil portál platy.sk: „Každý má toľko, koľko si vydrel, alebo zaslúži. Ja sa nesťažujem, od začiatku som šiel za touto prácou, ako programátor či grafik je jednoduché zobrať veľké peniaze a niekto si môže povedať, že pre to nič neurobil. Ale opak je pravdou. Nekonečné školenia a objavovania noviniek, ktoré počítače prinášajú dáva zabrať aj nám. Na to, aby som uživil rodinu je tento plat potrebný a zhruba vychádza rovnako, ako v predmetnom prieskume,“ dodal.

Ako sú na tom ďalší?

A čo tradičné povolania? Mäsiar Jano (45) o platoch takisto vie svoje: „Nezarábam toľko, ako uvádza prieskum, ale na uživenie rodiny s dvomi deťmi to stačí a som mierne pod tou hranicou. Musíme sa občas aj uskromniť. Našťastie, na dovolenky chodíme k slovenskému moru na Domaši alebo na Šírave a naši drobci si nič nevšimnú, veď so zahraničným morom to ani nemôžu porovnávať, keďže sme tam ešte nikdy neboli,“ dodal s úsmevom.

S vysokou školou nepochodil a preto sa zamestnal aspoň ako výčapník. Juraj (28) by si vedel predstaviť aj lepšiu prácu: „Zatiaľ nie som ženatý a nemám ani potomkov, takže sa uživiť viem. Ale čo to je z minimálnej mzdy, aj tak? Potreboval by som k tomu ešte jeden mini platík,“ líči svoj postreh.

„Čo by som za to dala, keby som zarobila aspoň ten priemer v Prešove,“ hovorí pre zmenu Gabriela, ktorú doplnil zaujímavým postrehom Marek: „Pozrite sa na parkoviská, kde nie je kam zaparkovať, lebo každá rodina ma 2–3 autá, obchodné centrá praskajú vo švíkoch a podobne. To zďaleka nevyzerá na to, ze 80% má 350 eur mesačne,“ dodal k téme.

Čítajte aj Zaujímavá suma z Prešova: Hádajte, aký je v okrese priemerný zárobok!

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM