Kultúra

Keď to nešlo, bola to bezradnosť: Prešovčania sa tešia na bližiace sa desiatky koncertov

Prešovský hudobný klub Stromoradie predstavil program na nasledujúcu koncertnú sezónu. Na východe Slovenska vystúpia do konca roka slovenskí, českí aj poľskí interpreti.

Ilustračný obrázok k článku Keď to nešlo, bola to bezradnosť: Prešovčania sa tešia na bližiace sa desiatky koncertov
Zdroj: Dušan Guman

Prešovský hudobný klub Stromoradie predstavil program na nasledujúcu sezónu. Začína už dnes 26. augusta koncertom Petra Lipu s kapelou. Prešov Dnes 24 o tom informoval PR manažér Edo Kopček.

Fanúšikovia klubu a dobrej hudby sa môžu tešiť na jazz, blues, rock, pop, alternatívu, metal aj punk.

Na východe Slovenska vystúpia do konca roka slovenskí, českí aj poľskí interpreti. Zatiaľ je známych 30 koncertov, ich počet nie je definitívny. Hudobný dramaturg Stromoradia Martin Višňovský priznáva, že približne 60% programu tvoria dohodnuté vystúpenia, ktoré nebolo možné realizovať v uplynulom roku a pol.

September a október

“Keďže všetko nasvedčuje tomu, že sa to bude môcť odohrať, dohodli sme si termíny na najbližšie mesiace podľa toho, aké majú jednotlivé kapely plány. September a október máme uzatvorený, ale je ešte plno vecí, ktoré dokončujeme a budeme na nich pracovať aj ďalšie dni, pretože do konca roka je ešte dosť času,” povedal.

Ponúkame aj ďalšie aktuality zo Slovenska:

Objavili sa aj dopyty zo zahraničia, čo Martina Višňovského teší.

Bez obmedzení

“V podstate sú to všetko kapely, ktoré majú naplánovaý nejaký prejazd a hľadajú po ceste ďalší koncert. Niečo sa dá zvládnuť, niečo nedá, pretože sa niektoré víkendy fakt riadne plnia. Snažím sa tiež porozmýšľať nad tým, či ľudia budú stíhať taký tlak koncertov.”

Vybrané podujatia na Stromoradí organizuje občianske združenie, ktoré z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Z toho bude možné pokryť náklady na technické zabezpečenie vybraných koncertov. Klub sa bude riadiť kultúrnym semaforom, ktorý je smerodajný pre organizáciu kultúrnych podujatí. Nakoľko je Prešov aktuálne v zelenej farbe, kapacitne pre Stromoradie nie sú žiadne obmedzenia.

Ďalšie aktuality z východu:

“Kým budeme v zelenej farbe, tak je všetko v poriadku. Obmedzenia prichádzajú podľa kultúrneho semaforu v iných farbách. Kapacitne by to tak nemalo byť a aj pri čiernej variante, ktorá povoľuje v našom prípade koncerty do sto ľudí, je to hrateľné pre dosť veľa kapiel,” vraví basgitarista Chiki liki tua.

Inak to nejde

Stromoradie je spoluzakladajúcim členom Asociácie Hudobných Klubov Slovenska a jeho členovia riešili otázku, akým spôsobom majú kluby fungovať.

“Budeme sa riadiť podľa RÚVZ. Všetci budú musieť ísť rovnakým štýlom. Kultúrne nariadenia idú vyslovene podľa tohto nariadenia, ktoré avizovala ministerka kultúry. Nielen členovia našej asociácie, ale všetky kultúrne priestory budú reagovať podľa situácie vo svojom okrese. Inak sa to urobiť nedá,” prezradil ďalej Višňovský.

Neprehliadnite ani správy z nášho magazínu:

Napriek tomu, že vyhliadky sú rôzne a spoločnosť žije v strachu, nie je Martin Višňovský pesimista.

Obrovská bezradnosť

“Som realista a verím tomu, že sa podujatia budú dať robiť a záležať to bude už len od kapacity a za akých podmienok podľa kultúrneho semaforu. Verím, že už to nebude tak ako doteraz, keď sme mali pol roka zatvorené a nemohli sme pracovať. Bolo to ťažké pre mňa ako muzikanta, ktorý stojí na pódiu aj ako organizátora. Je to veľmi komplikovaná situácia, keď nemôžeš nič robiť. Tá bezradnosť je obrovská a bolo toho už veľa. Pol roka nevedieť, čo s tebou bude, je veľká psychická záťaž a zažili to aj iné odvetvia, nielen kultúra. Preto verím, že sa ten pesimizmus postupne rozplynie a ľudia si budú koncerty užívať tak, ako predtým,” dodal na záver.

V Stromoradí sa chystajú koncerty jeho domovskej kapely, ale v pláne majú prísť aj Komajota, Gladiátor, Xindl X, Chinaski, Smola a Hrušky, Akustika či Edo Klena.

Chystáte sa na dovolenku do Talianska, Chorvátska či Egypta? Viac o aktuálnych opatreniach v dovolenkových destináciách sa dočítate aj v kategórii Cestovanie.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: archívne

Témy, ktoré hýbu Slovenskom:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM