Ľubomír Hudačko Správy

Je rozhodnuté: MHD bude z Prešova do Veľkého Šariša premávať aj naďalej

Neistoty cestujúcich pominuli, prešovský dopravný podnik sa s mestom Veľký Šariš dohodol. MHD tak pozastavená po trase dotknutých miest nebude a pokračuje aj naďalej v pôvodnom režime.

Ilustračný obrázok k článku Je rozhodnuté: MHD bude z Prešova do Veľkého Šariša premávať aj naďalej
Zdroj: Dnes24.sk

Predstavenstvo Dopravného podniku mesta Prešov (DPMP) sa dohodlo so zástupcami mesta Veľký Šariš na tom, že nepozastavia mestskú hromadnú dopravu (MHD) do Veľkého Šariša a Kanaša. MHD teda do Veľkého Šariša bude jazdiť aj v najbližších mesiacoch, napriek tomu, že DPMP v tomto týždni oznámilo, že od soboty (1.3.) túto dopravu pozastavia potom, čo Veľký Šariš nepodpísal dodatok k zmluve na tento rok a neuhradil staré dlhy dopravcovi.

„Aj na základe rozhodnutia valného zhromaždenia a predstavenstva sme sa dohodli, že autobusy a MHD pôjde do Veľkého Šariša v pôvodnom grafikone. V piatok bola podpísaná zmluva medzi dopravným podnikom a mestom Veľký Šariš. Časť dlhu bola uhradená a časť si vieme predstaviť vyplatiť v splátkach. Súčasne sme sa dohodli, že budeme hľadať riešenia na zníženie straty,“ povedal primátor mesta Prešov Pavel Hagyari ako štatutár stopercentného akcionára Dopravného podniku mesta Prešov.

Podľa primátora mesta Veľký Šariš Mikuláša Drába problémom nie je to, že by mesto nemalo uhradené mesačné preddavky pre DPMP, ale strata, ktorú aj napriek mesačným preddavkom na konci roka podnik mestu každoročne vyúčtuje. Mesto Veľký Šariš preto žiadalo predstaviteľov dopravného podniku, aby mohli nahliadnuť do účtovníctva a do spôsobu výpočtu každoročnej straty za výkon vo verejnom záujme. Drab povedal, že mesto dlhuje prepravcovi približne 24 000 eur a podľa predbežnej dohody by ich mali splácať asi päť mesiacov.

Hagyari však uviedol, že strata za výkon vo verejnom záujme sa zvyšuje aj preto, že menej ľudí chodí mestskou hromadnou dopravou, zvyšujú sa mzdy a náklady na pohonné hmoty, no o straty sa musia podeliť podľa toho, že DPMP vykonáva 90 percent dopravy v meste Prešov a 10 percent v okolitých obciach.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie