Správy

Je dôvod na obavy? Cestári musia skontrolovať vyše tisícku mostov v Prešovskom kraji

Prešovskí krajskí cestári plánujú vykonať v tomto roku 1 551 prehliadok mostov. Z toho 1 235 bežných a 316 hlavných.

Ilustračný obrázok k článku Je dôvod na obavy? Cestári musia skontrolovať vyše tisícku mostov v Prešovskom kraji
Zdroj: Prešovský samosprávny kraj

Prešovskí krajskí cestári plánujú vykonať v tomto roku 1 551 prehliadok mostov. Z toho 1235 bežných a 316 hlavných.

Ako médiá informovala hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Daša Jeleňová, v rámci svojej činnosti vykonávajú aj mimoriadne prehliadky mostov.

„Pri bežných prehliadkach sledujú hlavne prevádzkyschopnosť a prevádzkovú spôsobilosť mosta. Pri hlavných prehliadkach detailne zhodnocujú stav jeho konštrukcie ako celku. Zároveň kontrolujú stav jednotlivých častí mosta a jeho zariadení z hľadiska zaťažiteľnosti, životnosti a funkčnosti mosta, ako súčasti cestnej komunikácie,“ uviedla Jeleňová.

Budú aj mimoriadne

Účelom prehliadok je podľa jej slov predovšetkým získavanie informácií o stavebno-technickom stave mosta a jeho súčastí.

Na základe ich vyhodnotenia zamestnanci Správy a údržby ciest (SÚC) PSK plánujú údržbu, opravu alebo rekonštrukciu a prijímajú rozhodnutia o obmedzení premávky alebo uzávere.

V priemere 65 rokov

„V prípade nepredvídaných okolností, napríklad záplav, zosuvov, havárií cudzích zariadení, to znamená potrubí umiestnených na moste, pri ktorých dôjde k poškodeniu, budú zamestnanci SÚC PSK vykonávať aj mimoriadne prehliadky,“ doplnila Jeleňová.

PSK disponuje najrozsiahlejšou mostnou sieťou spomedzi všetkých krajov na Slovensku. Aktuálne spravuje 1 237 mostov, z ktorých 280 je súčasťou ciest druhej triedy a 957 súčasťou tretej triedy. Priemerný vek mostných objektov je 65 rokov.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM