Ľubomír Hudačko Správy

Hubárska sezóna ZAČALA: Poznáme TOP miesta v Prešove a okolí, kde už rastú!

Ani vy neviete odolať príjemnej prechádzke s košíkom v ruke naprieč lesom? Počasie hubárom praje. Pozreli sme sa na lokality, v ktorých sa už pochválili krásnymi úlovkami.

Ilustračný obrázok k článku Hubárska sezóna ZAČALA: Poznáme TOP miesta v Prešove a okolí, kde už rastú!
Zdroj: Dnes24.sk

Hubárska sezóna sa už rozbehla aj v Prešovskom kraji. Pokiaľ hľadáte vhodnú lokalitu, prinášame vám niekoľko tipov.

Lokality, kam ísť

Na webe nahuby.sk si môžete pozrieť aktuálnu mapu so zaznamenaným výskytom húb. V okrese Prešov sa hubári pochválili úlovkami v obci Malý Šariš, Zlatá Baňa, Bzenov a tiež v Slanských vrhoch či v lokalite Hradiska.

V okrese Sabinov máte šancu v Spišsko-šarišskom medzihorí, ďalej mali hubári šťastie, ak išli na Bachureň, Drienicu a našli ich aj v okolí Uzovských Pekľan.

Pokiaľ sa vyberiete ďalej na Šariš, tak v okrese Bardejov to bola lokalita Fričkoviec a taká Stará Ľubovňa ponúka ako raj pre hubárov lokalitu Hraničné.

A ak máte možnosť ich zbierať v okolí Popradu, tak vedzte, že dobrým tipom je Šuňava a tiež Podtatranská oblasť.

Na čo si dať pozor?

V letnom a jesennom období sa na Slovensku každoročne otrávi niekoľko desiatok ľudí. Informuje o tom Národný portál zdravia.

Vedeli ste o tom, že našou najjedovatejšou hubou je muchotrávka zelená, ktorú si ľudia mýlia s pečiarkou alebo plávkou? „Jej plodnica môže pripraviť o život až dvoch dospelých. Toxín sa nachádza vo všetkých jej častiach, neodstráni sa varením, mrazením ani sušením a prechádza aj do materského mlieka,“ upozorňuje portál.

Pokiaľ sa vydáte na huby, mali by ste vedieť, že aj jedlé druhy môžu byť za určitých okolností príčinou otravy. „Ide najmä o pitie alkoholu pri konzumácii niektorých druhov húb (napríklad hnojník atramentový či hríb siný), o nevhodné uskladňovanie či nedostatočnú tepelnú úpravu. Dôležité je tiež, aby každý, kto zbiera huby, poznal nielen jedlé, ale aj najnebezpečnejšie jedovaté a im podobné jedlé huby,“ dodáva Národný portál zdravia.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Huby 2020
15
Galéria
Zdroj: Martina Zelenayova

Viac správ z Prešova a okolia:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM